Vybíráte školu aneb rodičovská inspekceTaké vybíráte poprvé školu pro své dítě? Podle čeho poznáte tu dobrou? Tady je několik tipů.

Okoukněte vchod. Je zamčeno nebo odemčeno? Pokud zamčeno, je tu zvonek, na němž je napsáno, kamže se to dozvoníte?  Zazvoňte. Přišel někdo? Ne? A visí tu někde telefonní číslo, kam zavolat, když nikdo neotvírá? Tohle všechno jsou věci, které naznačují, nakolik škola myslí i na svět venku. Tedy i na rodiče.

Stojíte na chodbě. Nadechněte se. Co cítíte? Nic? Jídelnu? Záchody? Rozhlédněte se. Jsou tu automaty na sladkosti a colu? Pak to značí spíš pasivní rodiče, kteří ani nevědí, že se mají proti podobným věcem bránit. Je tu krámek pro žáky? Prodávají tu obložené housky za deset patnáct korun a třeba sešity nebo pastelky? Nebo zase jen sladkosti a drahé bagety? Podle toho poznáte, jestli škola opravdu myslí na děti, nebo spíš na výdělek pro školnici.

Projděte se. Je tu nějaké místo, kde si děti mohou o přestávce sednout a klábosit? Křesílka nebo židle v koutě. Ne? Pak to značí snížený cit pro soukromí dětí a nižší respekt k jejich osobnosti. Jsou tu nějaké hry? Minifotbálek, šplhadlo, žíněnka, hadrák a improvizovaná branka. Jestli ano, znamená to, že učitelé dětem rozumí a vědí, že pohyb o přestávce znamená klid v hodině.

Když se učí, poslouchejte. Je všude jen mrtvolný klid? Pak to nejspíš znamená frontální výuku a převažující nudu v hodinách.  Práce ve skupinách většinou způsobuje lehký šum a častý dialog s učitelem. Co visí na zdech? Jen nástěnky z povinnosti a školní výkresy, které se podobají jeden druhému? Není divné, když se ve výtvarné výchově určené k rozvoji kreativity, pracuje systémem jedno zadání a pokud možno jednotný výsledek? Stojíte o školu, která se snaží srovnat všechny děti do jedné řady?

Článek vytvořil Tomáš Feřtek pro časopis S dětmi v Praze

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.