Spolupráce rodiče a učiteleSpolupracuje –li dobře rodič a učitel, má to positivní vliv i na žáka samotného. Začátek nového školního roku je vhodný čas, abyste si promluvili s učitelem. Nejste si jisti, kde začít? Vy znáte své dítě nejlépe, ale věřte tomu, že děti se ve většině případů chovají jinak ve škole, v kolektivu, v rámci výuky než ve svém domácím prostředí.

A někdy můžete být velice překvapení, jak moc je jejich chování odlišné od jejich běžných projevů, jak je znáte z domova. Pokud včas promluvíte s učitelem a upozorníte ho na všechny podstatné věci, které mohou ovlivňovat chování vašeho dítěte, pomůžete tím učiteli vaše dítě pochopit a s učitelem tak nastavíte dobrou spolupráci po celý rok.

O zdravotním stavu dítěte je nutné školu informovat automaticky.Pokud řešíte rodinné problémy a procházíte zásadní změnou, která by mohla ovlivnit vaše dítě, jako je například rozvod, úmrtí v rodině, nebo stěhování, informujte učitele. I když se zdá vaše dítě klidné a máte dojem, že jej událost nestresuje, může se tato změna odrazit v chování ve škole a protože tam vy nemáte možnost své dítě pozorovat, spolupracujte s učitelem a společně sledujte případné změny v chování dítěte.

Také popište učiteli rysy osobnosti dítěte, že je plaché a hůře se zapojuje v kolektivu, nebo například mělo-li problémy s učitelem na předešlé škole a nedůvěřuje proto pedagogům. I takové informace učiteli pomohou.

Jaké informace může rodič učiteli poskytnout

Jaké jsou silné a slabé stránky dítěte: Váš syn má bravurní výsledky v matematice, ale nebaví jej čtení a předčítání nahlas odmítá. Vaše dcera je nadaná na cizí jazyky ale v přírodovědných předmětech zaostává. Pokud rodič poinformuje učitele, v jakých oblastech jeho dítě vyniká a naopak, může učitel přizpůsobit výuku a pomoci mu dosáhnout zlepšení.

Jaké má vaše dítě učební styl: Jste to vy, kdo od mala učil své dítě všem návykům, základním dovednostem a znalostem a proto víte, jaký styl přístupu vaše dítě akceptuje a co na něho takzvaně platí. Pokud vaše dítě vždy lépe reagovalo na názorné předvedení než jen na instrukce, nebo pokud bylo pozorné při vysvětlování činnosti a baví jej více naslouchat, to vše učiteli sdělte. I učitelé dnes zapojují do výuky více stylů a podobné informace od vás mu jistě pomůžou více pochopit potřeby vašeho dítěte.

Jaké jsou studijní návyky dítěte? Vaše dítě tráví mnoho času na sportovním kroužku? Nebo se nedokáže soustředit na úkol? Poraďte se s učitelem a on vám jistě rád pomůže doporučením, jak dítěti pomáhat s domácí přípravou.

Zájmy a záliby dítěte: Pokud učitel bude znát mimoškolní zájmy dětí, dovede jejich znalosti využít v rámci výuky a dát mu prostor pro větší zviditelnění jeho dovedností, což jednak může ve vhodnou chvíli ozvláštnit výuku, také to však vašemu dítěti poskytne prostor důležitý pro podporu jeho sebevědomí v případě, že v některých předmětech nedosahuje tak dobrých výsledků. Pokud vaše dítě krásně maluje, jezdí na koni, zajímá se o komiksy, lepí modely, hraje na hudební nástroj, chodí do kroužku mladých vědců, informujte vašeho učitele.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.