Jak je to s ochranou informací o dětech při zveřejňování fotografií dětí (ze školních akcí) na stránkách školy?Fotodokumentace dětí je materiálem, který spadá do oblasti ochrany osobních údajů a je s nimi tedy nutné nakládat velmi citlivě. Doporučuje se školám dohodnout s rodiči v jakém rozsahu je možné pracovat s fotodokumentací – využití pro nástěnky ve škole, web školy, prezentace na jiných webech, tiskoviny atd. Ideální je mít souhlas rodičů jednotlivě, aby bylo případně možné se tímto souhlasem prokazovat. Taktéž je nutné v případě předávání dokumentace, ale i například výtvorů dětí, třetím stranám, mít souhlas od zákonných zástupců.
V případě, že není možné mít souhlas od všech rodičů písemně, doporučuje se informaci transparentně sdělit rodičům – třídní schůzky, web školy, nástěnka, kde mají rodiče možnost, v případě nesouhlasu, učinit patřičné kroky. V případě, že se na třídních schůzkách rodiče shodnou na možnosti fotodokumentaci využívat, je nutné o tom mít patřičný zápis.
V případě „přímého“ přenosu, o kterém se zmiňujete, je každopádně nutné mít vyjádření všech rodičů, že s tímto postupem souhlasí. Rozhodně však doporučujeme, aby takovýto přenos nebyl přístupný veřejně.
Důležité je si na straně rodičů uvědomit, že na druhou stranu se učitelé snaží zachytit zajímavé okamžiky jejich dětí např. na školním výletu, při netradičních akcích apod., které budou mít pro děti vzpomínkový charakter. Je tedy nutné vážit kdy a při jaké příležitosti se fotodokumentace, případně videodokumentace, pořizuje a k čemu má sloužit.
 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.