Poradna: Paní družinářka si přivydělává jako pojišťovací agent a posílá nám nabídky po dětech. Považuji to za nevhodné. Jak mohu argumentovat?Dotaz: Moje dítě přineslo domů v sešítku, kde si s paní družinářkou vyměňujeme různé vzkazy (např. kdo a kdy vyzvedne dítě) reklamní letáček na pojištění, kterým si paní družinářka přivydělává. Děti si ho dokonce samy vystřihovaly a lepily do sešítku… Doma jsme toto sdělení měli jako všechny ostatní podepsat. Domnívám se, že se jedná o osobní mimoškolní komerční aktivitu paní družinářky a že taková věc do školy nepatří. Paní družinářku jsem kontaktovala a snažila se jí vysvětlit, že její jednání je nevhodné. Ona se bránila, že jí škola nezakazála si přivydělat a ona nemá jinou možnost být v kontaktu s jinými potenciálními klienty, než jsou rodiče dětí.

Bohužel jdu na to jen svým selským rozumem – poraďte mi, čím mohu argumentova (zákon?), pokud bych se proti tomu chtěla dále ohradit.

Odpověď: Tento dotaz jsme konzultovali s právničkou: Bohužel nejsou prý tyto situace na školách ojedinělé. Jednání paní družinářky není z obecného hlediska protiprávní, ale je to zcela jistě věc etiky a morálky – soukromé komerční aktivity pedagogů do školy nepatří. V každém případě se ale můžete ohradit na základě toho, že se paní družinářka věnovala této aktivitě ve svojí pracovní době, což je zcela jistě pracovně-právní problém. Právně by bylo možné argumentovat ještě také tehdy, pokud by paní družinářka měla ve smlouvě se školou zakotveno, že si nesmí při své práci přivydělávat (což jak píšete, není tento případ, i když to paní družinářka nemusí vědět).

V každém případě je dobře, že jste na nevhodné chování upozornila nejprve paní družinářku. Pokuste se jí znovu říci, co je na jejím jednání v rozporu z pracovně-právního hlediska a požadujte, aby s tímto způsobem kontaktování rodičů přestala. Pokud by se tak nestalo, bude nutné promluvit si s paní ředitelkou.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Proč ne?
Proč ne?
7. 11. 2011 08:55

Já osobně nevidím jediný důvod, proč by si družinářka nemohla přivydělávat??? Proč ne? Dnešní doba je zlá! Platy jsou nízké a vše ostatní je neúnosně drahé! Lidi se snaží vydělat o kapku víc a vesměs jim nic jinýho nezbývá! Nehažte jiným klacky pod nohy a neznepříjemňujte jim ten život ještě víc! Měli by jsme držet pospolu a ne neustále někoho udávat a štvát jako divou zvěř a zbrojit proti druhým! Všichni stojíme na tenkým ledě chudoby! Jestli nic pojišťovat nechcete nebo upravit či aktualizovat staré pojistky, tak si toho nevšímejte a neřešte to. Chovejme se trochu lidsky…

Nejde o osobní přání, ale o právní záležitost
Nejde o osobní přání, ale o právní záležitost
7. 11. 2011 09:04

Dobrý den, nejde o to, že by někdo paní družinářce nepřál, aby si přivydělala. Problém z právního hlediska, jak jsme se snažili vysvětlit, je v tom, že to dělá v pracovní době, kdy se má věnovat pedagogické činnosti (takhle děti vlastně zneužila k tomu, aby si vydělala). Mimo pracovní dobu, ať si paní družinářka přivydělává, čím chce, pokud to je legální a pokud jí to smlouva s jejím zaměstnavatelem umožňuje. Nicméně když jsme u zmiňované etiky, možná by se ani Vám nelíbilo, kdyby Vám po dětech paní učitelka posílala nabídku toho, čím si zrovna přivydělává. Je však pravda, že na to, co je etické, můžeme mít různé názory.
Lucie Slejšková, Rodiče vítáni

Proč ne?
Proč ne?
7. 11. 2011 09:15

Jelikož jsem chápavý člověk, tak bych to opravdu neřešila. Jestli děti vystřihujou a nalepujou sluníčka nebo reklamní inzerát je mi osobně úplně ukradený. Nebo snad tato činnost děti nějak poškozuje? Duševně ohrožuje? Nebuďmě jak blázni a zaměřujme svou mysl k lepším a konstruktivnějším činnostem než řešením absolutních nesmyslů! Lidi začínaj mít úplně jiný problém, už i vysokoškoláci nemají práci, všechny země jsou zadluženy tak, že vlastně lidi a jejich majetky a majetky státu a celý státy patří bankám, a lidi se stejně stále zabývají malichernostma!

DK
DK
7. 11. 2011 13:13
Reply to  Proč ne?

Osobně si myslím, že v tom docela rozdíl je, protože vystřihování sluníček, malování obrázků, rukodělná práce a podobně u nich rozvíjí umělecké i vyjadřovací schopnosti, kdežto lepení inzerátů jim nic takového nepřináší, naopak je už odmala ovlivňuje. Stalo-li by se toto mým dětem, také bych si stěžoval, nechci své dítě dávat jako prostředníka pro člověka, který si chce vydělat peníze. A být člověkem, který nemá peníze, svědomí by mě nenechalo něco takového dělat, prostě je to špatně. Vy byste měnil/a své životní hodnoty na základě výše Vašeho příjmu?

Karel
Karel
13. 11. 2018 16:23
Reply to  DK

No, divil byste se, jak rychle je mnoho lidí schopno zaprodat své hodnoty na základě finanční výhody. Jsem přesvědčen, že drtivá většina z těch, co se prezentují, že hodnoty jsou důležitější než prachy … by v případě ohrožení svých životních jistot, velimi rychle změnila pohled na věc. A mnoho lidí tak dnes a denně činí i přestože jejich život nikterak ohrožen není 🙂

Nikola Křístek
Nikola Křístek
9. 11. 2011 08:19

Paní vychovatelce bych dal k úhradě všechny sešity, ve kterých se vyskytuje obchodní sdělení… s tím, aby zajistila přepis jejich obsahu, aniž by bylo porušena ochrana osobních údajů… ona je šikula, poradí si s tím.
Dále bych informoval pojišťovnu, pro kterou pracuje, o zneužívání komunikačního kanálu, který je určen pro jinou potřebu, s tím, že pokud neoznámí prostředky prevence či nápravy, zveřejním článek o arogantním přístupu pojišťovny.
Základní školu bych upozornil na to, že pokud o situaci ví a nebude se snažit jí zabránit, použil bych paragraf §178 Trestního zákona, který se používá na ty, kteří umožňují spamování.
Na situaci bych upozornil zřizovatele školy, který o tom asi bude chtít „vážně mluvit“ s ředitelem.

… jen házím z hlavy prostředky korektivní spravedlnosti, protože mi to připadá jako nehoráznost. Družina má u mne jiný statut, není zákonem daná povinná docházka do družiny, je to nabídka služby, velmi levné… ale stále je to státem/obcí poskytovaná služba, kterou platíme společně všichni, a nikdo by na úkor ostatních neměl mít možnost vozit se po této infrastruktuře.

Kromě toho každý psycholog potvrdí, že děti rodičů, které pojistku uzavřou, budou pravděpodobně požívat výhod větší péče ze strany paní vychovatelky…. je to přirozené, za každou službu následuje protislužba… takže je to věc ohrožující rovný přístup k péči hrazené z veřejných prostředků.

Argumenty a návrhy to jsou kostrbaté, ale i tak je chci zveřejnit, abych přispěl k diskusi, která mě opravdu zajímá… doufám, že se někdo vyjádří kultivovaněji.

Děkuji za tuto reakci
Děkuji za tuto reakci
28. 11. 2011 00:03

Váš výčet možných konkrétních postupů je přesně to, co jsem potřebovala slyšet, abych se zase cítila jako mohoucí občan a rodič.
Samozřejmě, že chápu paní družinářku, že si chce přivydělat, a přeju jí, ať se jí daří. Předešlá reakce „Proč ne?“ je opravdu nedorozumění: opravdu mi nevadí, že si přivydělává, ale že byl k tomu použit ten školní sešit a zneužita naivita mého dítěte, to mi opravdu stále nepřipadá v pořádku.
Potom, co jsem paní družinářku upozornila, že to takto není vhodné, se podobná aktivita již neopakovala a mně to tak stačí.
Jsem však moc ráda, že jste mi naznačil další možnosti, kdybych se s podobnou situací setkala znovu.
Děkuji, že na takovou chvíli už mám po ruce nějaké nástroje 🙂
Autorka dotazu

Karel
Karel
13. 11. 2018 16:02

Podívejme se na to obráceně. Pokud vy nedejbože někde překročíte své kompetence, či uděláte chybu – ať už z nedbalosti, neznalosti, nedůslednosti nebo i z dobré vůle, přičemž nevznikne žádná újma, ani porušení zákona, … bude v pořádku, že na vás budou žalovat u zaměstnavatele a všech možných i nemožných institucí, které s vámi třeba jen trochu souvisí? Tak je to opravdu správně a stojíte si za tím?

trackback
Jak mi knížka Rodiče vítáni zchladila hlavu aneb jak řešit situace se školou bez konfliktu | Rodiče vítáni
9. 11. 2011 14:32

[…] Odpověď od právničky na řešení druhé situace naleznete v naší poradně zde. […]

Tjelk
Tjelk
28. 2. 2012 15:57

pan Křístek mi vzal některá slova z úst, přesně tyto argumenty bych použil, pracuji v oblasti finančního poradenství, vidím ten hyenismus kolem, omlouvám se, ale bohužel už tak milosrdný být nedovedu, kdo kazí mému povolání punc kvality, etiky a cti, toho klidně ubiju a kříž, pokud po varování nepřestane. Nicméně někdy by exemplární potrestání pomohlo lépe a udělalo větší osvětu, tady ten blok zapadne, ale kdyby se to mediálně rozmázlo, mělo by to daleko lepší účinek, takhle napravíte jendu pani, ale nikoliv ty ostatní, kteří zneužívají druhých.

A moc se mi líbila poslední věta předchozího komentáře:“Vy byste měnil/a své životní hodnoty na základě výše Vašeho příjmu?“
Víte, já jsem na vaší straně, dělá se mi špatně a nejraději bych zvracel z těch spoluobčanů, které peníze používají jako nástroj moci a nechají se jimi ovlivnit a mění své přesvědčení. Kdybych to udělal já, asi bych si musel nechat udělat tubulizaci žaludku, abych pak nemohl neustále zvracet sám ze sebe.

Karel
Karel
13. 11. 2018 16:18
Reply to  Tjelk

Soudíme a odsuzujeme, čímž však nic lepšího světu nepřineseme. Ano, většina „finančních poradců“ a „pojišťováků“ se jeví jako vypočítavé hyeny se sociopatickými rysy. Ovšem z popisu příběhu s družinovou madam bych nesoudil, že tohle je ten typ a zaslouží si proto exemplárně potrestat za všechny ty šmejdy, co běhají mezi lidmi a lžou, manipulují a škodí ve velkým.

Osobně bych doporučil lidský přístup, a madam vysvětlil, že si nepřeji, aby mi přes děti posílala propagaci svých dalších zaměstnání. A lidsky jí sdělil svůj názor, že si tím může naběhnout i u ostatních rodičů a tato forma propagace tudíž není pro pedagoga vhodná, zejména dnes v době, kdy pojišťovák je vnímán společností převážně negativně.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.