FOTO: <p><strong>Dotaz:</strong> Se zájmem jsem si pročetla brožuru o vztazích mezi rodiči a učiteli. Mezi radami pro rodiče mne zaujala jedna: Respektujte odbornost učitele. Přiznám se, že s tím mám jako rodič problém: vím totiž, že konkrétní učitel nemá ani příslušné vzdělání, ani praxi a na místo byl přijat ze známosti s panem ředitelem. Co radíte v takovéhle situaci?</p> <p><strong>Odpověď: </strong><em>Pokud učitel nemá potřebnou kvalifikaci, ještě nemusí znamenat, že učí špatně. Může si kvalifikaci doplňovat, ani o tom nemusíte vědět. Pokud ale máte konkrétní výhrady k jeho přístupu (jak předpokládám na základě otázky), doporučuji je bez ohledu na možnou absenci kvalifikace nejprve konstruktivně probrat s ním samotným. Když to nepomůže, pak se obraťte přímo na ředitele (i přes Vaše podezření je to další osoba v pořadí, s níž je nutné jednat) s konkrétními výhradami - co a proč Vám vadí - a požadujte řešení. Nakonec v dialogu můžete zjistit, že se věci mají ještě jinak, než jste předpokládala. Nebo se naopak utvrdíte a bude to aspoň otevřená záležitost.</em></p> <p><em><span style="font-family: 'trebuchet ms', sans-serif;">Jestliže Vám ve škole nepopřejí sluchu, máte možnost obrátit se na Českou školní inspekci s žádostí o prošetření a nápravu.</span></em></p> <p><em><span style="font-family: 'trebuchet ms', sans-serif;">Lucie Slejšková, Rodiče vítáni</span></em></p>
Dotaz: Se zájmem jsem si pročetla brožuru o vztazích mezi rodiči a učiteli. Mezi radami pro rodiče mne zaujala jedna: Respektujte odbornost učitele. Přiznám se, že s tím mám jako rodič problém: vím totiž, že konkrétní učitel nemá ani příslušné vzdělání, ani praxi a na místo byl přijat ze známosti s panem ředitelem. Co radíte v takovéhle situaci?
Odpověď: Pokud učitel nemá potřebnou kvalifikaci, ještě nemusí znamenat, že učí špatně. Může si kvalifikaci doplňovat, ani o tom nemusíte vědět. Pokud ale máte konkrétní výhrady k jeho přístupu (jak předpokládám na základě otázky), doporučuji je bez ohledu na možnou absenci kvalifikace nejprve konstruktivně probrat s ním samotným. Když to nepomůže, pak se obraťte přímo na ředitele (i přes Vaše podezření je to další osoba v pořadí, s níž je nutné jednat) s konkrétními výhradami – co a proč Vám vadí – a požadujte řešení. Nakonec v dialogu můžete zjistit, že se věci mají ještě jinak, než jste předpokládala. Nebo se naopak utvrdíte a bude to aspoň otevřená záležitost.
Jestliže Vám ve škole nepopřejí sluchu, máte možnost obrátit se na Českou školní inspekci s žádostí o prošetření a nápravu.
Lucie Slejšková, Rodiče vítáni
DOPORUČENÉ ČLÁNKY
21. 08. 2022 Bára Procházková Pět věcí, které budou v novém školním roce jinak
28. 02. 2023 Lucie Rybová Život celé rodiny se zúžil na domácí úkoly, podle právníků jsou navíc nezákonné