Poradna: Učitel nemá ani příslušné vzdělání, ani praxi a na místo byl přijat ze známosti. Co v takové situaci dělat?Dotaz: Se zájmem jsem si pročetla brožuru o vztazích mezi rodiči a učiteli. Mezi radami pro rodiče mne zaujala jedna: Respektujte odbornost učitele. Přiznám se, že s tím mám jako rodič problém: vím totiž, že konkrétní učitel nemá ani příslušné vzdělání, ani praxi a na místo byl přijat ze známosti s panem ředitelem. Co radíte v takovéhle situaci?

Odpověď: Pokud učitel nemá potřebnou kvalifikaci, ještě nemusí znamenat, že učí špatně. Může si kvalifikaci doplňovat, ani o tom nemusíte vědět. Pokud ale máte konkrétní výhrady k jeho přístupu (jak předpokládám na základě otázky), doporučuji je bez ohledu na možnou absenci kvalifikace nejprve konstruktivně probrat s ním samotným. Když to nepomůže, pak se obraťte přímo na ředitele (i přes Vaše podezření je to další osoba v pořadí, s níž je nutné jednat) s konkrétními výhradami – co a proč Vám vadí – a požadujte řešení. Nakonec v dialogu můžete zjistit, že se věci mají ještě jinak, než jste předpokládala. Nebo se naopak utvrdíte a bude to aspoň otevřená záležitost.

Jestliže Vám ve škole nepopřejí sluchu, máte možnost obrátit se na Českou školní inspekci s žádostí o prošetření a nápravu.

Lucie Slejšková, Rodiče vítáni

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.