Poradna: Jak je „kontrolováno“, že si škola certifikát opravdu zaslouží? Co dělat v případě, když mám o tom pochybnost?Dotaz: Dobrý den! Mohu se zeptat, jak je „kontrolováno“, že škola s certifikátem si certifikát opravdu zaslouží, pracuje dle něj, jsou v ní opravdu rodiče vítaní…přemýšlím, že znám-li takovou školu (a znám ji!), nejde mi až tak o její „prásknutí“, ale o to, aby tak dobrá a smysluplná značka jako Rodiče vítáni nebyla devalvována takovými školami. Hlavně vůči těm školám, které opravdu rodiče vítají a tomu, aby nebyla pro neinformované zavádějící, nepravdivá….berme toto třeba jako podnět k debatě, nebráním se :o) Díky!

Odpověď: Dobrý den, tento dotaz jsme dostali již i mimo poradnu několikrát a je naopak velmi dobře, že jej řešíte. Rozhodně jsme nechtěli vytvořit jen marketingovou nálepku, která s realitou nemusí mít nic společného. Zároveň ale není možné, aby oprávněnost značky „kontroloval“ někdo jiný než klienti školy, a to jsou rodiče. Hlavní smysl značky je ten, že má diskusi mezi rodiči a školou vyprovokovat, podnítit, nastartovat. Škola značku obdrží na základě toho, že zhodnotí, nakolik splňuje kritéria značky. Pohled školy se ale samozřejmě nemusí ztotožňovat s názorem rodičů, a právě tehdy vzniká ideální příležitost, aby rodiče, kteří si na dveřích školy všimnou nálepky a přečtou si kritéria, žádali vedení školy o dialog nad tím, jak si škola plnění kritérií představuje. Možná zjistíte, že nejste sama, kdo by si s vedením školy na toto téma rád popovídal, jen se třeba ostatní rodiče ostýchají debatu začít. Požádejte vedení školy o to, aby vám na krátké schůzce s dalšími zájemci vysvětlili, jak se na kritéria dívají a vyslechli vaše názory. Pokud vnímáte v nějakém kritériu rezervy, zkuste škole navrhnout svoje náměty. Je samozřejmě možné, že narazíte na nepochopení, ale dopředu se vyplatí ctít presumpci neviny :-).

Tam, kde se diskuse nedaří, nebo máte již negativní zkušenost, jsme připraveni poskytnout pomoc v podobě odborného facilitování či mediace. Budeme rádi, když se na nás obrátíte a když nám v každém případě dáte vědět, jak situace u vás proběhla a jaké byly zkušenosti.

Lucie Slejšková, Rodiče vítáni

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Díky, ale s dumáním dál....
Díky, ale s dumáním dál....
8. 1. 2012 22:51

Děkuji za informaci, vlastně i za přiznání, že nejsem v takové reakci jediná.
Myslím, a jsem přesvědčená, že dialog rodičů a pedagogů, v tom dobrém slova smyslu, je třeba na mnohých školách. A je ho třeba právě ve prospěch dětí samotných především. Kéž by značka Rodiče vítáni byla vylepována jen na místech, kde jsou rodiče opravdu vítáni. Diskuse se školou či zřizovatelem školy se nebojíme, ale omlouvám se, že Vaše odpověď mi přijde i malinko alibistická. Myslím si třeba, že značka by měla být i „značkou“ pro rodiče, kteří si teprve školu budou vybírat, kteří ji vezmou jako bernou minci, že opravdu vítáni budou, pro které je to ale také třeba jediné vodítko…
Snad se nemýlím, pokud si myslím, že je podivné dát škole, kde jsou rodiče vlastně nevítáni nálepku jen proto, aby začala diskuse, navíc vzešlá od rodičů samých, jak by vítáni být mohli. Troufale si myslím, že k diskusi o škole přátelské rodičům, dětem i pedagogům by měly být využity jiné platformy a možnosti.
Proč třeba nechtít k udělení značky nějaké procento hlasů samotných rodičů? /Mám sama děti v Zš Eden, velmi vstřícné rodičům, neměla bych problém „záměr“ paní ředitelky podepsat, dokonce jsem získání značky sama iniciovala, jako rodič vítaný, přesvědčený, že škola si právě tuto značku zaslouží…./
Každopádně díky za debatu, odpověď, názor, budu jistě o Vašem či dalším komentáři mudrovat sama i s dalšími rodiči, případně podám report jak se věc vyvíjí. Nebo požádám o pomoc právě Vás.
Také přeji značce Rodiče vítáni ať je opravdu opravdová…myslím, že to stojí a stálo by za to. Eliška KasinováPro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.