Poradna: Může škola zamezit rodičům mladších dětí vstup ráno před vyučováním do budovy školy (např. do šaten apod.)?Dotaz: Dobrý den, prosím o radu. Vedení naší školy vadí, že ráno před vyučováním v čase 7.40-8.00 vstupují do budovy školy rodiče mladších dětí (zejména prvňáčků) a doprovázejí své děti na chodbu nebo k šatně. Prvořadé je prý zajištění bezpečnosti dětí (aby se do školy nedostaly cizí dospělé osoby, které by zde mohly krást nebo dětem škodit). Vedení tedy vydalo zákaz vstupu rodičů do budovy. (Pokud prý něco potřebujeme, tak po předešlé dohodě můžeme přijít, ale ráno před vyučováním nesmíme s dětmi vstupovat. A pokud vstoupíme, učitelé nás žádají, ať respektujeme opatření školy a odejdeme, a pro všechny, rodiče, učitele i děti, je tato ranní akce krajně nepříjemná.) Pokud s tímto opatřením nesouhlasím a vedení školy na něm trvá, jak mohu argumentovat? A mohu být ze školy vykázána, když dítě doprovázím na chodbu? (Nevstupuji do třídy ani do šaten.) Ráda bych vše vyřešila s klidem a ohledem na všechny zúčastněné strany, rozhodně nechci se školou bojovat a nikomu škodit, ale tato situace se mi nelíbí a vztahu mezi rodiči a školou neprospívá. Díky za názor a radu.

Případně pokud se ozvete v komentáři na můj dotaz někdo se zkušeností z jiných škol – jak tam toto řešíte, aby byla zajištěna bezpečnost a zároveň nebylo rodičům znemožněno vstupovat do školy – budu Vám také vděčná. Srdečně zdravím.

Odpověď: Obecně je to tak, že každá škola má ve své pravomoci stanovit si režim vstupu rodičů do školy podle svého. Neexistuje žádné nařízení, které by škole nařizovalo, jak se má chovat. Je docela pochopitelné, že škola se snaží děti chránit a zkušenosti mohou být někdy asi docela drsné. Zároveň chápu,, že se Vám tento konkrétní způsob řešení nelíbí.

Jediné, co se dá doporučit, je zjistit, zda máte oporu v dalších rodičích, a pokusit se o konstruktivní dialog s vedením školy. Tzn. vyslechnout nejprve, jaké důvody je vedou k tomuto opatření, sdělit neútočně svoje námitky, případně ideálně i nějaký návrh, jak věc řešit, hledat přijatelný kompromis.

A přesně jak píšete, nejužitečnější by bylo znát zkušenost dalších rodičů – jak tuto věc řešíte u vás ve škole a jak jste spokojeni?

Lucie Slejšková, Rodiče vítáni

Pozn. Tazatelka se nám ozvala dodatečně, že věc vyřešila uspokojivě s vedením školy – pokud by Vám to nevadilo, uvítáme komentář, jak se věc podařilo vyřešit.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přijatelný kompromis
Přijatelný kompromis
9. 1. 2012 10:07

Komentář tazatelky: Děkuji za zveřejnění a odpověď. Myslím, že se v našem případě povedlo najít oboustranně přijatelné hranice a zachovat dobré vztahy (a děkuji škole za možnost dialogu): Rodiče mohou před osmou hodinou do budovy školy doprovázet své prvňáčky resp. mladší školní děti, ale respektovat přitom doporučení školy zdržovat se pouze v hlavním vestibulu (pro přehled, učitelský dozor nás vidí) a nevstupovat do šatny a jídelny (v rámci zachování bezpečnosti a samostatnosti školáků). Jinak je do školy možné přijít v průběhu dne po předešlé dohodě, vstoupit na zvonek (ohlásit se do mluvítka). Myslím si, že v dosažení dohody mj. hrála významnou roli otevřenost a oboustranné uznání potřeb druhé strany. Osobně považuji za důležité vzájemně nebojovat, ale respektovat se a nacházet styčné body, pěstovat sounáležitost a partnerství. * Mohu přidat pro zajímavost a pro inspiraci ještě zkušenost z jiné školy, která se hlásí k myšlence „Open School“ a jejíž vedení staví svá opatření na otevřenosti, všímavosti, vzájemné důvěře a nepřetržitém dialogu mezi rodiči a školou. Jde pak ovšem o celkové nastavení školy, učitelů i rodičů, které vyžaduje ode všech dlouhodobou práci na společné věci i na sobě. Držím všem školám, školákům, učitelům i rodičům palce a do nového roku si přeji, aby se nám společná věc dařila 🙂

Pavel
Pavel
1. 10. 2018 18:20

Myslím, že v každé škole existuje provoz tzv. ranní družiny, takže žádné dítě nemusí zůstat venku.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.