Poradna: Nese škola odpovědnost za poškození věci žáka?Dotaz: Dobrý den. Náš syn se vrátil z lyžařského výcviku v sedmé třídě. Na seznamu věcí, které si mají vzít sebou měli upozornění, že za dražší věci jako je mobilní telefon, nootebok atd., škola neodpovídá. Měl sebou jen téměř novou MP3 za 600,- kč. Schoval si ji pod polštář, a když nebyl na pokoji, tak mu ji jiný kluk rozbyl – skákal mu po posteli. Kluk se k tomu přiznal, potvrdili to i ostatní  žáci. Učitel však řekl, že náš syn je ,,bordelář“ a že si za to vlastně může sám, tak že zaplatí každý polovinu, ale jestě se odečte opotřebení přístroje tj. 200,-kč. Nejsou to velké sumy, ale z principu jsme s tím nesouhlasili. Myslíme si, že i když za to škola nenese odpovědnost, musí zajistit vyrovnání poškození a nemá právo rozhodnout kolik to má být. Stalo se to na akci školy, tak se odpovědnosti vzdát nemohou. Nebo jo?

Odpověď: Dobrý den, o specializovanou odpověď jsme požádali ředitele ZŠ Magic Hill, PhDr. Jana Vodu, Ph.D.:

Je samozřejmě velmi obtížné rozhodovat o věcech, které jsou více záležitostí mezilidských vztahů než právního uspořádání.

§ 420 Občanského zákoníku (viz např. https://www.zakonycr.cz/seznamy/040-1964-sb-obcansky-zakonik.html) konstatuje, že „každý odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením právní povinnosti.“ V případech nezletilých dětí však odpovědnost nese společně s viníkem i ten, kdo je povinen vykonávat nad ním dohled, na školní akci tedy příslušný pedagog. Ten se zprostí odpovědnosti, jestliže prokáže, že náležitý dohled nezanedbal (§ 422). Tyto kontexty nejsou v dotazu rozvedeny, předpokládám však minimálně, že žáci byli na začátku pobytu poučeni o žádoucím chování.

V § 22 školského zákona (viz např. https://www.zakonycr.cz/seznamy/561-2004-Sb-zakon-o-predskolnim-zakladnim-strednim-vyssim-odbornem-a-jinem-vzdelavani-(skolsky-zakon).html)

je výslovně uvedena povinnost žáků dodržovat školní řád. Ten by měl být základním právním nástrojem pro stanovení konkrétních povinností žáků. Obvyklá ustanovení školního řádu (v souladu s § 30) ukládají žákům vzájemnou ohleduplnost a rovněž zákaz nošení cenných věcí do školy (toto opatření – jak vyplývá z dotazu – bylo explicitně uvedeno i v písemných pokynech k lyžařskému zájezdu). Lze samozřejmě diskutovat, jaká je finanční hranice pro vymezení „cenné věci“, v každém případě lze dovozovat, že škola za předměty v přímém osobním opatrování žáka odpovědnost nenese.

Domnívám se tedy, že celá záležitost je spíše věcí rodičů obou žáků a jejich morální odpovědnosti, v níž škola může sehrát roli prostředníka, ale nikoli soudce či exekutora.

Lucie Slejšková, Rodiče vítáni

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.