ZŠ Opočno, škola, která si hýčká „své“ rodičePokud byste jako učitelé hledali, co všechno případně rodičům nabídnout, můžete se inspirovat v základní škole v Opočně (okres Rychnov nad Kněžnou). Není moc škol, na jejichž webu rodiče mohou najít články o tom, jak si poradit s výchovou dětí, nebo kde učitelé vymýšlejí zajímavá témata pro besedy a sami shánějí lektory. Zaujal nás především informační Prvňáčkovník, způsob organizace besed a webová poradna.

Informační brožura aneb Prvňáčkovník

Prvňáčkovník je tištěná brožura o šestadvaceti stranách, kterou dostanou rodiče budoucích školáků při prvním kontaktu se školou. Každý rok bývá aktualizován. Kromě praktických informací – základních údajů, charakteristiky školy, včetně hlavních bodů školního vzdělávacího programu, tu rodiče najdou informaci o zapojení školy do různých projektů. A k tomu bonus – texty, které rodičům vysvětlí, jak připravit pokoj pro prvňáčka, co by se dítě mělo naučit před vstupem do školy, jak dítě učit spisovně a srozumitelně mluvit, případně jaká pravidla by měli rodiče v komunikaci se školou dodržovat. Texty sestavila paní ředitelka Jana Hrnčířová společně se dvěma učitelkami a zdůrazňují v nich hlavně důležitost otevřené komunikace mezi rodiči a školou.

Debaty s velkou účastí rodičů

Společně s mateřskou školou v Opočně tu pořádají pro rodiče třetím rokem v prostředí Kodymova národního domu cyklus besed se zajímavými hosty. Celkem se jich uskutečnilo již šestnáct, letos se konaly zatím čtyři. Nikola Křístek představil projekt občanského sdružení AISIS Zdravá abeceda, který se zabývá hlavně výživou, pohybem a psychohygienou dětí. Probírala se především nadváha a obezita. V další úspěšné přednášce zase primářka oddělení rehabilitace v Luži-Košumberku Lidmila Pekařová vysvětlovala, proč roste agresivita dětí a co se s tím dá dělat. Jiná beseda s lékařem a psychologem Lubomírem Hadašem se jmenovala „jak si říkají děti o své potřeby“ a zabývala se problematickým chováním dětí z pohledu vývojové psychologie. Té se zúčastnilo skoro sto rodičů, obvyklá účast je přitom kolem dvaceti.

Přínosem besed je to, že rodiče získají informace přímo od odborníků, škola je jenom zprostředkovává. Rodiče samozřejmě uvítají, že se jich přímo mohou zeptat na problémy, které se týkají jejich dětí,“ komentuje ředitelka Jana Hrnčířová úspěch besed. 

Poradna na webu

Ti, kteří nemohou přijít na besedu, mají možnost nechat si poradit prostřednictvím webových stránek. Autorkou textů je paní učitelka Věra Šmídová, která čerpá ze specializovaných webů, jako například rodina.cz, vasedeti.cz, nebo celostnimedicina.cz.Vybírám hlavně praktické rady, které by mohly pomoci rodičům dětí, např. s vadami řeči nebo specifickými poruchami učení,“ vysvětluje paní učitelka. Jde o poměrně jednoduché popularizační texty rozdílné odborné úrovně, ale i ty mohou být pro rodiče dobrým vstupem do tématu.

Do budoucna počítá paní ředitelka s tím, že se pokusí vytvořit ucelený systém práce s rodiči, a to už od útlého věku dětí. Malé město, jako je Opočno, k tomu nabízí ideální příležitost. Lidé se tu znají a není problém začít vzdělávat rodiče už od chvíle, kdy dají dítě do mateřské školky.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
informační Prvňáčkovník
informační Prvňáčkovník
10. 4. 2012 14:53

Dobrý den, mohli bychom nahlédnout do několika ukázkových stran propagovaného Prvňáčkovníku? Děkuji, Jan Voda

Prvnackovnik
Prvnackovnik
11. 4. 2012 10:39

Prvnackovnik najdete na stranke skoly: https://www.zsopocno.cz/Podstranky/Skola/desatero_prvnacka.htm.
M.P.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.