VIDEA: Co všechno škola nedokáže, přestože to od ní očekávámePředstavujeme vám tři videa ze série Víte, že…, která natočili společnými silami KVAS a EDUin. Všechna tři videa se snaží veřejnosti jasným a srozumitelným způsobem vysvětlit problémy vzdělávání v České republice. Jejich smyslem není pouze informovat, ale chtějí motivovat k debatě a tlaku na politickou reprezentaci, jež by měla hledat řešení těchto problémů.

První video, které jsme představili minulý týden, se týká klesající úrovně matematické a čtenářské gramotnosti v České republice. Negativní vztah dětí k matematice je dlouhodobým problémem a utváří se už na prvním stupni základní školy. Porozumět psanému textu má dnes problémy každý čtvrtý patnáctiletý školák. Je problém ve způsobu výuky?


Víte, že… aneb je opravdu každý čtvrtý žák pologramotný?

Podle profesora Milana Hejného je matematika dobrodružná cesta za poznáním. Proč ho nedokážou objevit i děti ve škole? Poslouchejte dva rozhlasové pořady, kde se toto téma probírá. Více najdete ZDE.

Druhé video se zabývá neschopností školy změnit šance dítěte na jeho další vzdělávání a vyvést děti ze začarovaného kruhu sociálního vyloučení, které se naopak školní docházkou často prohlubuje. Jinak řečeno patříme k zemím, kde je nejvyšší závislost mezi vzděláním, kterého dosáhli rodiče a kterého dosahují jejich děti a příliš brzy rozdělujeme děti do různých vzdělávacích proudů podle talentů, handicapů a sociálního zázemí. Důsledkem jsou jednak velké finanční ztráty státního rozpočtu a také propad Česka v mezinárodních srovnáních výsledků žáků. Proč neumíme motivovat žáky k lepším výkonům?


Víte, že… škola často jen reprodukuje, co už do dítěte vložila rodina?

Poslední video upozorňuje na to, že školství v České republice je dlouhodobě podfinancované. Tento známý fakt začne být zajímavý ve chvíli, kdy se na něj podíváme ve srovnání s ostatními zeměmi. Pak zjišťujeme, že patříme až na chvost vyspělých zemí. I to je jeden z důvodů dlouhodobého propadu výsledků vzdělávání. Jak to, že se stále zapomíná na podporu učitelů?


Víte, že… čeští učitelé patří k nejhůře placeným?

Problémy ve školství se netýkají pouze institucí, žáků a učitelů. Problémy ve školství se týkají nás všech. Přidejte se do debaty na www.Ceskomluvi.cz a formulujte společně s námi vizi vzdělávání.

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.