Proč je důležité učit finanční gramotnost?Také znáte situaci, kdy dítě dostalo od babičky peníze k narozeninám a všechny do koruny zmizely během jednoho dne za sladkosti, brambůrky či postavičku Gormita?

Možná si říkáte: „A co je na tom špatného? Ať si je užije, vždyť pro tento účel mu je babička dala …“. Ano, i tak bychom na to mohli pohlížet. Existuje však také jiný pohled – kdyby ono dítě bylo finančně gramotné, vědělo by, že se mu vyplatí odložit spotřebu alespoň části těchto peněz na později. Možná by si pak z naspořených peněz mohlo koupit celou sadu Gormitů, která je mnohem vzácnější. Ještě s lepším finančním vzděláním by ono dítě dokázalo tyto peníze investovat tak, aby mu vydělaly další peníze.

A co dospělí?
Situace u dospělých je ale bohužel podobná, ba mnohdy ještě horší. Lidé nejenže utrácejí vydělané peníze za spotřební zboží, ale navíc jsou schopni si na toto zboží půjčovat ještě další, cizí peníze (často za nehorázné poplatky). Jinými slovy lidé se zadlužují, a to mnohdy pro zcela nesmyslné účely.

Rostoucí zadluženost státu, domácností a občanů představuje problém, kterému musí naše země čelit. V malé míře považujeme zadluženost za přirozený ekonomický jev, ve větším rozsahu však již představuje hrozbu negativních dopadů nejen na ekonomiku a politiku státu. Zadlužení s sebou nese také rizika sociální. Předlužení jedinci se snadno ocitají pod hranicí chudoby a nepříznivá finanční situace je může dovést až k vyčlenění na okraj společnosti.

V našem životě může nastat řada situací, které nás mohou vést k rozhodnutí, vzít si půjčku. Na prvním místě bychom měli mezi příčiny zadluženosti uvést ztrátu zaměstnání, přičemž zejména dlouhodobá nezaměstnanost působí značné potíže na finanční rozpočet rodiny. Důvodem pro to, půjčit si peníze, mohou být i mimořádné výdaje, jako jsou například i výdaje spojené se studiem dětí, zejména na počátku školního roku.

Odpovědný je každý z nás
V dnešní době je naprosto nezbytné klást důraz na prevenci, nejlépe již v raném věku, neboť mezi příčiny zadluženosti patří i nízká finanční gramotnost. Přičemž nejde pouze o znalost finančních pojmů a orientaci ve finančních operacích. Zahrnuje v sobě i postoje jedince a jeho chování na trhu. Problémem je, že zadlužení se v očích naší společnosti stalo běžně přijímanou součástí našeho ekonomického chování.

Pokud se zabýváme preventivními kroky řešení zadluženosti, je nutno začít u individuální odpovědnosti jedinců. Každý z nás je odpovědný za své rozhodování a jednání. To, že si někdo vezme půjčku, je jeho vlastní dobrovolné rozhodnutí. Každý by měl nést případné následky. Je nesmírně důležité, aby každý před tím, než uzavře jakoukoliv smlouvu či se rozhodne investovat peníze do nějaké věci, racionálně uvažoval nad důsledky tohoto kroku. Potřebuji toto zboží? Mohu si ho dovolit? Co když přijdu za měsíc o práci? Mám dostatek finančních rezerv? Rozumím tomu, co podepisuji?

Učme děti ve škole i doma
Už malé děti by se měli těmto principům učit. Pokud v nich totiž zanecháme pocit, že je správné, že všechny peníze, co dostaly od babičky, hned utratí, ponesou si tento zvyk a budou podle něj jednat. Měli bychom tedy naše děti finančně vzdělávat co nejdříve, a to jak doma, tak ve škole. Podle mého názoru je správné, že se zavádí povinná výuka finanční gramotnosti již na ZŠ, neboť tam, kde rodiče nejsou svým dětem správným příkladem, tam může škola zastat důležitou roli. Ideální situací je pak ale ta, kdy se dítě učí zdravým finančním návykům jak doma, tak ve škole.

Pro výuku finanční gramotnosti je důležité mít kvalitní moderní materiály, při kterých bude dítě výuka bavit. Jelikož je v ČR výuka finanční gramotnosti ještě v plenkách, učitelé (o rodičích ani nemluvě) si často musí poradit sami, dohledávat si informace a tvořit si vlastní materiály.

Portál Finanční gramotnost do škol pomáhá učitelům, ale i rodičům a žákům tím, že sdružuje portfolio informací a materiálů, které mohou při výuce finanční gramotnosti využít. Portál najdete na adrese www.financnigramotnostdoskol.cz.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
JŠ
15. 3. 2013 10:52

To je tedy naivita. Kdyby se škola soustředila na čtení, psaní a počítání a nefušovala do všeho, co nestihne utéci (zejména výchovy od sexuální přes ekologickou po mediální), udělala by lépe.
Co je lepšího na tom, když místo jednoho Gormita si dítě uspoří na celou sadu? Nebo investuje a vydělá si na vagón Gormitů? Vždyť se v něm jenom utvrzuje, že peníze jsou měřítkem všeho.
Budeme děti učit, tak neživotaschopnou strategii, že musí rozumět tomu co podepisují? Zkusily si autorky někdy přečíst běžnou smlouvu o bankovním účtu? Budeme je učit „zodpovědné zadlužování“, jak jsem zahlédl v jedné učebnici finanční gramotnosti?
Praacuji mj. s bankrotujícími jednotlivci i podniky a před nedávnem jsem na jedné přednášce s notnou dávkou sarkasmu podotkl, že je to krásné povolání – zatímco dosud nám klienty zajišťovaly na své náklady banky, nyní nám je budou vychovávat na náklady státu školy…

Marek
Marek
17. 10. 2017 12:37

Pěkné shrnutí zde https://financehrou.cz/nejucinnejsi-kurz-financni-gramotnosti-deti-zdarma. Není to jen o škole, ale především o rodičích…Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.