Velikonoční stůl – první ukončený projekt programu Extra třídaDo první výzvy programu Extra třída, který chce motivovat starší školáky k zájmu o jejich bezprostřední okolí a život v místě, kde sídlí jejich škola, se zapojilo celkem 24 tříd ze škol po celé republice. První z podpořených projektů byl ukončen před Velikonoci a my jsme se zeptali paní učitelky Ilony Havlasové na první dojmy z programu, který její třída připravila.

Osmáci ze základní školy Pardubice se rozhodli, že seznámí děti z Dětského centra Veská a MŠ Sezemice s velikonočními zvyky. Svůj projekt proto nazvali Velikonoční stůl a zvyky pro DC Veská a MŠ Sezemice. Společně si s dětmi z centra a mateřské školky vyrobili pomlázky, ozdobili vajíčka a perníčky a naučili je zpívat koledy. Program proběhl 25. března a byl koncipován jako série výtvarných dílniček a stanovišť, na kterých se měly plnit jednotlivé úkoly, vrcholící hledáním velikonočního pokladu v zahradě.

Nebát se říct svůj názor a naslouchat druhým
 „Děti nás překvapily nadšením, ochotou zůstat ve škole i mimo vyučování a svými nápady, co všechno by pro děti z dětského centra mohly udělat,“ popisuje Ilona Havlasová, patronka projektu v pardubické základní škole, zaujetí, s jakým se osmáci pustili do přípravy a realizace svého nápadu. Příprava projektu byla podle ní náročná především proto, že se rozhodli spojit jej s Velikonocemi, které letos připadly už na konec března. Na realizaci bylo tedy docela málo času.

Během příprav navštívili školáci dětské centrum a dozvěděli se, proč se do něj děti dostávají a jak v něm žijí, i to je podle Ilony Havlasové motivovalo při přípravě programu. Velkým přínosem podle ní byl také rozvoj komunikativní dovednosti žáků. „Žáci se museli domlouvat s vedením naší školy, dětského centra a mateřské školky. Sami žádali o umístění propagačních plakátů a letáků, dělali průzkum trhu před nákupem materiálu a odměn a hlavně komunikovali mezi sebou. Tolerovali se, vyjednávali, prezentovali své nápady, ustupovali svým názorům. Pracovní atmosféra byla výborná a třídní kolektiv se ještě více upevnil,“ popisuje učitelka průběh realizace projektu.

Nevadil ani mráz, jediné mínus byla propagace
Velkou radost z programu a hledání pokladu měly i děti z dětského centra a mateřské školky. S dětským centrem bude škola spolupracovat i na dalších programech. Na podzim jim pomůžou s organizací Pohádkového a Nočního pochodu a do konce roku možná ještě připraví soutěže ke Dni dětí.

Děti si podle Ilony Havlasové program užily i přes nepřízeň počasí, venku bylo mínus 3 a některá stanoviště byla na zahradě. Jedinou věcí, kterou by příště udělala jinak, je načasování závěru projektu. Jednak kvůli počasí, ale hlavně proto, že neměli mnoho prostoru na jeho propagaci. Nemohli využít možnost propagace v rámci sítě obchodů Tesco, neboť to se jí bude věnovat až po Velikonocích, ani možnosti vybrat nějaké peníze v hotovosti, neboť o této změně se dozvěděli až potom, co velikonoční program v dětském centru proběhl. „Naši žáci byli spokojeni, radost malých dětí pro ně byla jedinou odměnou. Pokud dětem ale nabídnu možnost práce na dalším projektu Extra třída, budou se chtít zase zapojit,“ říká k tomu Ilona Havlasová.

Průběh projektu Velikonoční stůl a zvyky pro DC Veská a MŠ Sezemice a fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.