Rozhovory s patronkami projektů programu Extra třída: Sedmička pro ChotěšovV březnu proběhlo setkání patronů jednotlivých projektů programu Extra třída. A přestože účast nebyla veliká, dozvěděli jsme se mnoho zajímavého z toho, co první výzva programu dětem i komunitě přinesla. První rozhovor, který uveřejňujeme, je s paní učitelkou Jaroslavou Studničkovou ze ZŠ Chotěšov.

V základní škole Chotěšov nedaleko Plzně se rozhodli oslovit místní projektem Sedmička pro Chotěšov, v rámci něhož žáci upořádají výstavu ve zdejším klášteře. Nebude to ale výstava jejich prací, nýbrž děl a výtvorů obyvatel. Původně byl projekt zaměřen hlavně na výtvarné práce, časem vznikla sekce i pro výrobky ručních prací. Jaroslava Studničková, která ze školy na setkání patronů přijela, mluvila o tom, že děti byly dlouhodobě otrávené, že se u nich nic neděje. To byl prvotní impulz, proč se do programu s třídou zapojila. Reakce okolí byly zprvu nedůvěřivé, nakonec měla prý k dispozici vlastní kabinet, kde výtvarné práce na výstavu shromažďovala.

1)      Proč byste doporučila Extra třídu dalším školám?

Máme více dětí ze sociálně slabšího prostředí, které mají nízké sebevědomí. V rámci projektu jsme se proto rozhodli, že každý bude mít nějakou funkci. Vytvořili jsme pracovní skupiny, kde byl každý za něco zodpovědný a třídu to stmelilo. Už jen z tohoto důvodu bych účast v programu doporučila. Děti mají konečně zodpovědnost, mohou do něčeho mluvit a samy vlastní projekt vytvářejí.

2)      Co se vám povedlo v přípravné fázi?

Na to už jsem vlastně odpověděla v předchozí otázce. Tím, jak si děti zvýšily sebevědomí, byly najednou schopné mluvit i s lidmi, před kterými měly dřív přílišný respekt.

3)      Co byste příště udělala jinak?

Kdyby to bylo možné, zapojila bych více rodiče svých žáků, nemyslím do samotné práce, ale spíš bych je pozvala na setkání, kde by děti společně informovaly rodiče o tom, co se jim podařilo. Občas mám totiž pocit, že rodiče své děti velmi podceňují.

Vernisáž výstavy proběhla v neděli 21. 4., průběh příprav můžete sledovat na stránce projektu. Projekt můžete podpořit zasláním libovolné částky. Jako svou odměnu si děti přejí školní výlet. Formulář pro zaslání peněz najdete na stránce projektu.

Galerii všech projektu najdete TADY.

Nová výzva programu Extra třída bude vyhlášena na přelomu května a června. Zapojit se mohou všichni sedmáci až deváťáci ze škol se značkou Rodiče vítáni.

Fotogalerie z vernisáže výstavy:

[nggallery id=12]

Fotografie z průběhu příprav a instalace výstavy:

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.