Rozhovory s patronkami projektů programu Extra třída: Babičko, nauč mě …V druhém rozhovoru promluví o zkušenostech s programem Extra třída zástupkyně ředitelky ZŠ Dolní Žandov Vlasta Hrbková a ředitelka školy Ivana Weinzettlová.

Škola získala podporu na projekt nazvaný Babičko, nauč mě, který propojuje nejmladší a nejstarší generaci v obci. Jde o menší venkovskou školu a zpočátku se obávali, že o jejich aktivity nebude zájem. Ale děti se do přípravné fáze pustily s nadšením a zjišťovaly, co obyvatelé v obci postrádají. Oslovily seniorky z Klubu přátel Dolního Žandova a domluvily se s nimi, že si vzájemně předají dovednosti. Babičky naučí děti ruční práce zaměřené na recyklaci materiálů a děti jim nabídly počítačové kurzy. Během společných setkávání vládla podle slov patronek skvělá atmosféra mezi dětmi a prarodiči. Původně se počítačových kurzů účastnilo asi 10 seniorů, ale na každý další přišel vždy někdo nový. Na projekt reagují i sdělovací prostředky. Díky tomu, že se na stránkách školy průběžně zveřejňují fotoreportáže, píše o projektu pravidelně Chebský deník a týdeník 5+2. Doposud vyšly už čtyři články.

1) Proč byste doporučily Extra třídu dalším školám?

Z počátku jsme netušili, do čeho vstupujeme, ale pak jsme byli příjemně překvapeni, jak nás při práci v průběhu projektu vedla metodika. Děti si projekt vytvářely samy. Jak během přípravy, tak během samotné realizace získávaly řadu zkušeností, musely komunikovat s okolím, byly zodpovědné za výsledky své práce, musely dotáhnout věci do konce a byly schopné tuto odpovědnost unést. Zapojili se i žáci, kteří většinou mimoškolní akce nevyhledávají, ve výuce tolik nevynikají, ale při projektu dokázali, že jsou velmi schopní.

2) Co se vám povedlo v přípravné fázi?

Povedlo se propojit dvě generace, motivovat děti pro realizaci projektu.  Kromě toho si děti vyzkoušely, jaké to je někoho něco učit, zažily školní prostředí z druhé strany – ze strany za katedrou. A do práce se opravdu zapojili jak babičky, tak žáci školy. Kluci se účastnili nejen počítačových kurzů, ale baví je i ruční práce.

3) Co byste příště udělaly jinak?

Žádné výrazné nedostatky jsme nezaznamenali. Jen jsme museli trochu upravit harmonogram v průběhu projektu, ale projekt to nijak neovlivní.

Pracovní část projektu byla uzavřena 16. 4. poslední tvůrčí dílnou, během které si děti na kolíkových stavech utkaly sedáky na židle do třídy. V květnu projekt vyvrcholí společným výletem osmáků a seniorů z Klubu přátel Dolního Žandova. Průběh projektu můžete sledovat na jeho stránce.

Děti můžete finančně podpořit, jako svou odměnu si přejí třídenní cyklistický výlet v okolí Lipna. Formulář pro zaslání peněz najdete na stránce projektu.

Galerii všech projektů najdete TADY.

Nová výzva programu Extra třída bude vyhlášena na přelomu května a června. Zapojit se mohou všichni sedmáci až deváťáci ze škol se značkou Rodiče vítáni.

Fotografie z tvůrčích dílen a počítačových kurzů: 

[nggallery id=13]

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.