Rozhovory s patronkami projektů programu Extra třída: Hody v DeblíněV třetím rozhovoru se podíváme do Deblína, kde se osmáci z místní základní školy rozhodli k ambicióznímu projektu: obnovit zaniklou tradici zdejších hodů. Hodový víkend už je za dveřmi (12. 5.) a my jsme se patronky projektu, paní učitelky Moniky Mandelíčkové, zeptali na to, co projekt třídě a komunitě přinesl.

Možnost zapojit se do programu Extra třída podle jejích slov přivítali hlavně proto, že se sami snaží vytvořit komunitní školu, a tento projekt jim umožnil udělat další krok ke komunitě. Věnovali velké úsilí začátku projektu, děti mapovaly situaci městysu, zjistily, jaká jsou pozitiva a jaká negativa a dostaly poměrně velký prostor k tomu najít si téma, které povede k navázání komunikace. Hody se ukázaly jako skvělá příležitost. Hodně se o této tradici, která už 20 let „spala“, mluvilo, ale nikdo se neměl k její obnově. Dokonce se snad povede, aby obec na tuto tradici znovu navázala, a pořádání hodů v Deblíně nebude pouze jednorázovou událostí.


1)      
Proč byste doporučila Extra třídu dalším školám?

Byla to úžasná zkušenost pro učitele i pro děti. Myslím, že je to hodně naučilo, aniž by o tom samy věděly. Dostávaly se k nim informace, se kterými musely dál pracovat.

2)      Co se vám povedlo v přípravné fázi?

Povedlo se nám zapojit celou třídu do projektu. Řadě mých kolegů se tato třída jevila jako pasivní, ale díky metodice projektu se musely zapojit všechny děti. A jsou tím opravdu nadšené. Dál také oceňuju propojení s městysem. Projektu se věnujeme v rámci humanitního semináře, což je volitelný předmět. Plánem bylo seminář věnovat vzdělávání v rámci regionální výuky, vydali jsme k tomu už tři učebnice. Díky projektu byla výuka vedena s přesahem k regionální historii velmi názorně a děti to bavilo. Probrali jsme zdejší nářečí, to jak vypadaly kroje a další zajímavosti. Do přípravy hodů se zapojují i další organizace, spolupracujeme s uměleckým souborem, který nám zapůjčí tradiční kroje, základní umělecká škola bude vyrábět repliky krojů na výstavu. Zapojují se i školky, má to efekt sněhové koule.

3)      Co byste příště udělala jinak?

Věnovala bych větší pozornost propagaci přípravné fáze a hned na začátku bych projekt komplexně představila dětem, aby měly přehled, co je čeká a měly nějaký přibližný časový rozvrh.

Vyvrcholením projektu bude druhý květnový víkend, kdy se hody konají. Stejně jako ostatní třídy si i osmáci ze ZŠ Deblín mohli přát odměnu za svou práci. Tou je jednak možnost podílet se na vybavení školního klubu a výlet na konci školního roku. Přispět na jejich odměnu můžete na stránce projektu.

Galerii všech projektů najdete TADY.

Nová výzva programu Extra třída bude vyhlášena na přelomu května a června. Zapojit se mohou všichni sedmáci až deváťáci ze škol se značkou Rodiče vítáni.

Fotografie z návštěvy etnografky paní Ochrymčukové z Podhoráckého muzea, se kterou si žáci povídali o hodech:

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.