Rozhovory s patronkami projektů programu Extra tříd: SETKÁNÍ „Libušáků“ u příležitosti 80. výročí školyČtvrtý rozhovor s patronkami projektu Extra třída nás zavede do pražské Libuše. ZŠ Meteorologická v Praze Libuši získala podporu na oslavu 80. výročí založení školy. Oslava má být podle slov učitelek Moniky Exnerové a Aleny Čermákové možností, jak veřejnosti přiblížit historii školy a zároveň probudit u dětí zájem o širší komunitu. 

V rámci projektu by s pomocí dětí chtěly zlepšit vztahy mezi Libuší a Písnicí, protože si myslí, že jejich spolupráce by mohla být lepší. Jde totiž o jednu městskou část. Oslava, kterou škola pořádá tak může posloužit i jako místo setkání. Třída, kterou ve škole pro projekt vybrali, má dost žáků, kteří se zapojují do dětského zastupitelstva a zpočátku se v projektu angažovaly tyto děti nejvíc. To se ale postupem času změnilo. Přes děti se zapojili i prarodiče, kteří školu také navštěvovali, a poskytli fotografie, ze kterých vznikne výstava.

Stejně jako ostatní patronky odpovídaly během setkání i paní Exnerová a Čermáková na tři otázky:

1)Proč byste doporučovaly Extra třídu dalším školám?

Děti jsou dnes často orientovány na užší rodinu, týká se to obzvlášť pražských dětí, díky projektu se povedlo probudit jejich zájem o širší komunitu. Učí se komunikovat a každé činorodé dítě s fantazií a se zájmem se může v projektu projevit.  Navíc musí udělat něco ve svém volném čase, což pro ně není úplně samozřejmé a učí se dotáhnout věci do konce.

2)Co se vám povedlo v přípravné fázi?

Díky projektu se nám povedlo, že nějaké větší oslavy vůbec budou. Původně si obec, ani škola, ani my a děti nedokázali představit, jak velká akce z toho bude. Prvotní představa všech byla, jen připomenout vznik školy v obci výstavou.  U dětí se podařilo probudit zájem o historii, chtějí se dozvědět, kdo do školy chodil a co se v ní dělo. Děti chodí do domácností, dělají rozhovory s pamětníky a naučí se vyhledávat v archivu.

3)Co byste příště udělaly jinak?

Věnovat se projektu je velmi časově náročné. Aby se na něj mohl učitel soustředit plně, musel by si zažádat ve škole jen o poloviční úvazek. Když jsme na to dvě a dělíme se o tu práci, tak se to dá zvládnout. Řešením je propojit projekt alespoň částečně s výukou, věnujeme se mu v rámci výtvarné a humanitní výchovy.

Oslavy proběhnou v areálu školy. Dětem stejně jako v předchozích projektech můžete finančně přispět na odměnu, přejí si počítač do třídy. Formulář pro příspěvek najdete na stránce projektu.

Galerii všech projektů najdete TADY.

Nová výzva programu Extra třída bude vyhlášena na přelomu května a června. Zapojit se mohou všichni sedmáci až deváťáci ze škol se značkou Rodiče vítáni.

Fotografie z nácviku vystoupení dětí ze školy:

 

 

 

 

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.