Poradna: Je možné vyloučit žáka, který nesplnil povinnou školní docházku?Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké možnosti jsou v případě, že v 8 třídě ZŠ je žák, který vychází, tzn., že propadl, na školu se opakovaně vrátil, naposled v prosinci. Od té doby šikanuje učitele i žáky. Již několikrát byla přivolána policie po velmi vulgárním napadení učitele. Bylo posláno několik zpráv o chování žáka na sociálku i policii, ale nic
se neděje. Má ředitel možnost v tomto případě tohoto žáka vyloučit (je přijatý na učební  obor, v hodinách nic nedělá a klasifikován je 4 nebo 5 ve všech předmětech)?

Odpověď: Právní předpis zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění

Podle § 30 odst. 2 školského zákona žáka lze podmíněně vyloučit nebo vyloučit ze školy pouze v případě, že splnil povinnou školní docházku.

Školní docházka je povinná o dobu devíti školních roků (§ 36 odst. 1 školského zákona). Žák ukončí povinnou školní docházku uplynutím období školního vyučování ve školním roce, v němž dokončí poslední rok povinné školní docházky (§ 43 školského zákona).

Z dotazu není jasné, zda žák splnil, nebo nesplnil povinnou školní docházku.

Jestliže žák propadl jednou, nyní se učí v 8. třídě, devátý školní rok se vzdělává a dosud neuplynulo období školního vyučování tohoto devátého školního roku, pak nesplnil povinnou školní docházku a nelze jej vyloučit ze školy.
Jestliže žák propadl několikrát, nyní se učí v 8. třídě a vzdělává se déle než 9 školních roků,
pak splnil povinnou školní docházku a lze jej vyloučit ze školy.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta Válková
Aneta Válková
25. 3. 2019 20:10

Dobrý den můžu se zeptat když opakuji na 2.stupni ročník ze zdravotních důvodů a nebyla jsem na konci školního roku hodnocena tak když jsem teď v 7.tride (opakuji 7.tridu znovu) tak když budu pak v 8.tride tak by to mělo být 9 let povinné školní docházky tak se chci zeptat jestli je to pravda jestli můžu odejít ze ZŠ po ukončení 8.tridy ikdyz jsem v 7.tride nebyla hodnocena (a teď ji znovu opakuji)? Děkuji za odpověď.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.