Osmáci z Opočna chtěli vědět, jak se žilo jejich prarodičůmV uvítací hale domu sociální péče Jitřenka v Opočně je rušno. V družném hovoru tu u čaje sedí asi patnáct seniorů a kolem dvaceti osmáku zdejší základní školy. Sešli se tu už počtvrté, v letošním školním roce ale naposledy. Projekt, který školáci realizovali v rámci programu Extra třída, končí, ale zdá se, že nové vztahy mezi dětmi a seniory budou mít delšího trvání.

Překvapilo nás, jaké měli dětství
Program Extra třída chce starším žákům na druhém stupni nabídnout možnost uskutečnit své nápady, jak rozvíjet komunitní život. Dává jim do rukou prostředky, ale veškerou další aktivitu od inspirace až po realizaci nechává na nich. V první výzvě se sešlo hned několik projektů, ve kterých žáci chtěli spolupracovat se staršími lidmi. Projekt Návraty do dětských let osmáků z opočenské základní školy je jedním z nich.

 „Nejdřív těch návrhů bylo víc, ale mě pak napadlo udělat něco pro seniory. Společně jsme přemýšleli co, chtěli jsme se s nimi setkávat a dozvědět se něco nového,“ popisuje Lukáš a jeho tři kamarádky vznik jejich projektu. Nakonec podnikli i s dalšími spolužáky několik návštěv domova a z nasbíraných vzpomínek se chystají vytvořit publikaci doplněnou o vlastní postřehy. Pro svou poslední návštěvu secvičili scénku z Erbenovy Polednice a dvě z dívek se předvedly jako mažoretky.

Podle patrona a třídního učitele Josefa Macka měla účast dětí v projektu dobrý vliv na vztahy ve třídě. „Tato třída vznikla spojením dvou jiných tříd, což bylo samozřejmě na atmosféře v kolektivu znát. Zpočátku spolu trochu soupeřili,“ popisuje pan Macek třídu, ve které se po sloučení sešlo více než třicet dětí.  Myslí si, že práce na projektu je dost sblížila. „Například ten hoch, co dělal dneska vypravěče, se přistěhoval asi před měsícem a krásně zapadl do kolektivu, přestože se nám zpočátku zdál trochu problémový,“ popisuje, jak děti díky tomu, že musely společně něco vytvořit, přijaly nového žáka.

Bohužel i přes úspěch projektu někteří žáci zůstali stranou. Podle odhadu učitele i dětí jich byla asi třetina. „Nikoho jsme do toho nenutili. Zpočátku s naším návrhem všichni souhlasili, ale jak přišly první starosti kolem příprav, tak někteří postupně odpadli,“ popisuje jedna z dívek zájem dětí o spolupráci. Většina příprav totiž probíhala v jejich volném čase a ne každý je ochotný svůj čas obětovat.

Nejdřív jsme se všichni trochu styděli
 „Možná se také styděli, nebo vůbec neměli zájem,“ vysvětluje neúčast některých žáků třídní učitel. Nakonec, jak přiznává, se zpočátku trochu styděli všichni. Nejen děti, i senioři, on a zástupci domu Jitřenka měli před prvním setkáním mírné rozpaky. „Nevěděli jsme, jak to celé dopadne,“ upřesňuje důvody počáteční nejistoty. Druhá návštěva už byla podle jeho slov ale úplně jiná,  navzájem se na sebe všichni těšili. Dokonce dostali do školy od jedné paní moc pěkný dopis, ve kterém píše, jakou radost jí udělalo svěřit se se svými vzpomínkami.

Do projektu se nepřímo zapojili i rodiče dětí. Od jednoho z nich vzešel nápad na vytvoření kalendáře z fotografií, které děti v domově pořídily, jedna maminka pomáhala s pečením buchet na setkání, někdo jiný s technikou. Ředitelka školy Jana Hrnčířová si nejvíce pochvaluje kontakt dětí se seniory. Děti se učí komunikovat s cizími staršími lidmi, najít si k nim cestu a vztah. Ve škole realizují ještě jeden podobný projekt, kdy děti učí seniory práci s počítačem. Propojování generací se jim podle ní velmi osvědčilo a určitě v tomto směru budou iniciativní dál. Pokud o to děti budou stát, můžou v návštěvách pokračovat i po prázdninách. Stejně tak to vidí i obyvatelé domova Jitřenka.

Průběh projektu Návraty do dětských let najdete na stránkách programu EXTRA TŘÍDA.

Dětem můžete také přispět finančně pomocí formuláře na stránce projektu. Jako svou odměnu si zvolily výlet do kempu.

Zároveň upozorňujeme na 2. výzvu, která bude vyhlášena 10. června.

Fotografie z posledního setkání dětí a seniorů v domově Jitřenka:

[nggallery id=17]

 

 

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.