Rodiče před tabulíNezaměstnanost se na severu Čech týká mnoha rodin. Zná ji od svých rodičů i řada dětí ze Základní školy, Okružní v Mostě. Proto se zdejší osmáci rozhodli zaměřit v projektu Vzdělávání po celý život v rámci programu Extra třída právě na rodiče a příbuzné, kteří jsou nějakou dobu bez práce. Uspořádali pro ně ve škole netradiční celodenní vyučování.

Podle slov paní učitelky a patronky projektu Jaroslavy Hrdé byl mezi rodiči o “výuku“ velký zájem. Na “převrácené“ vyučování jich přišlo víc než 30. První hodinu celodenního programu děti věnovaly informacím o možnostech registrace nezaměstnaných na Úřadu práce. Žáci nejprve navštívili úřad sami a zjistili, že jeden z jeho projektů je zaměřen i na nezaměstnané z jejich sídliště, a tak toho využili. Informovali rodiče o možnostech registrace na úřadě a pomohli jim vyplnit formuláře za pomoci interaktivní tabule. Z hodiny odcházelo nejméně 7 dospělých s připravenými materiály k registraci na úřad a ostatní si informace odnesli domů.

Následovalo několik dalších “vyučovacích“ hodin, ve kterých si rodiče oživili základní pravidla rychlé zdravotnické pomoci, vyzkoušeli si svou představivost při kreslení podle slovního popisu, děti také ověřovaly jejich základní finanční gramotnost a pomohly jim s napsáním životopisu. Zajímavé muselo být pro rodiče pracovat ve skupinkách a podřídit se pravidlům a úkolům, která si pro ně jejich děti připravily.

Práce na projektu podle paní učitelky děti spojila. Musely se naučit respektovat názory druhých a spoléhat se na sebe navzájem. „Zpočátku se stávalo, že některé děti něco nestihly nebo nedodaly, a tím pak trpěla celá skupina,“ popisuje potíže na začátku realizace projektu patronka. Postupně se ale zapojili všichni a každý měl nějakou úlohu, kterou plnil.

A co paní učitelka Hrdá vidí jako největší přínos projektu? „Děti se naučily, že vzdělání potřebují celý život. Naučily se vzájemně respektovat a neposmívat se, že jejich rodiče nepracují. Stmelily se jako kolektiv,“ uzavírá.

Průběh projektu Vzdělávání po celý život najdete na stránkách programu EXTRA TŘÍDA.

Dětem můžete také přispět finančně pomocí formuláře na stránce projektu. Jako svou odměnu si zvolily vzdělávací výlet do Prahy anebo třeba do zahraničí.

Zároveň upozorňujeme na 2. výzvu, která bude vyhlášena 10. června.

Fotografie ze dne D v ZŠ, Okružní:

[nggallery id=19]

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.