Školy tak, jak je známe dnes, jsou zastaralé„Učitel jen klade otázky a pak stojí opodál a obdivuje odpovědi,“ řekl při svém nedávném vystoupení na TED2013 Sugata Mitra, původem indický vědec a inovátor ve vzdělávání . Podpora a volnost – a učení se děje samo. To jsou základní premisy jeho přístupu. Podívejte se na video, které shrnuje jeho dosavadní výzkumy a experimenty. Připojte se k poslednímu z nich a pomozte mu vybudovat “Školu v oblacích“.

Pokud jste už viděli některá jeho starší vystoupení na konferenci TED, většinu z toho, o čem hovoří tentokrát, znáte. Připomíná své první experimenty s počítačem zabudovaným ve zdi na ulici, kdy se prokázalo, že zacházet se s ním děti naučí samy bez vedení a v jakémkoli jazyce. Zmíní experimenty s programem přepisujícím mluvené slovo do textové podoby, který dětem pomohl významně zlepšit přízvuk a výslovnost v angličtině, i výuku s „babičkou“ místo učitele. Všechny jeho experimenty hovoří o motivací dětí. O tom, že děti se učí snáz a aktivněji, když je někdo chválí a povzbuzuje. A nemusí jim přitom látku vůbec vysvětlovat.

Poselstvím jeho posledního vystoupení ale není shrnutí dosavadních výzkumů. Sugata Mitra se obrací na všechny, kteří mají s výchovou a vzděláváním dětí co do činění, rodiče, učitele, vedoucí kroužků. A žádá je, aby vyzkoušeli jeho metody učení, které nikdo zvnějšku neorganizuje, a poslali mu výsledky. Připojíte se ke globálnímu experimentu?


Sugata Mitra: Vybudujme Školu v oblacích

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.