Za dobré vysvědčení knihuJestli se z dětství dobře pamatuju, bylo nad Klukem z plakátu napsáno: Za dobré vysvědčení knihu. Vzpomněl jsem si na to, když jsem hledal, jak bych mohl ve městě strávit nedělní odpoledne s dcerou. Inzerát z června 2013 hlásá: “ZA DOBRÉ VYSVĚDČENÍ ZDARMA DO MUZEA! Máte samé jedničky? Přijďte k nám do muzea příští víkend zdarma.”

Na první pohled to přijde logické. Na druhý pohled je to ale klasický příklad Matoušova efektu: Víme, že známky ve škole nejvíc souvisejí se sociokulturním zázemím rodiny. Samé jedničky mají, zjednodušeně, právě ty děti, které mají největší pravděpodobnost, že jejich rodičům nejvíc záleží na vzdělávání dětí. Samé jedničky tedy mají děti těch rodičů, kteří nejspíš kupují svým dětem knížky i bez plakátů a berou děti do muzea, i když je vstupné nemalá suma. A naopak: které dítě se nejspíš do muzea nedostane? Už mi určitě rozumíte. Nebudu tedy plýtvat Vaším časem:

Letos to udělejme takto: Za špatné vysvědčení knihu! A připomeňme si, že se třeba do Britského muzea chodí zdarma každý den, celý rok. Protože jim záleží na vzdělání každého, ne jen jedničkářů. Možná právě těch ostatních.

Psáno pro blog na EDUin.cz

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzana Vránová
Zuzana Vránová
19. 6. 2013 14:53

Souhlasím. „Za špatné vysvědčení knihu!“ – to je dobrý nápad.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.