Děti, které se bojí jít domů s vysvědčenímLinka bezpečí upozorňuje, že ke konci školního roku významně narůstá počet telefonátů na Linku od dětí, které se bojí přinést domů vysvědčení. Některé z nich se dokonce kvůli strachu z křiku, ponižování a různých trestů nechtějí domů vůbec vrátit.

Dítě potřebuje podpořit, ne trestat
Vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský podotýká, že špatné známky nemusejí vždy znamenat menší snahu dítěte ve škole: „Můžou být indikátorem toho, že ve školním prostředí není něco v pořádku. Rodiče by se měli spíše zajímat o příčiny zhoršených známek, které mohou poukazovat na špatné vztahy ve třídě, šikanu, na speciální vzdělávací potřeby dětí nebo změněnou situaci v rodině.“

Kateřina Schmidová, vedoucí Rodičovské Linky, dodává: „Vysvědčení je hodnocením práce dítěte za celé pololetí, takže by nemělo být pro rodiče žádným překvapením.  Rodiče by se měli systematicky zajímat o školní výsledky dítěte. Za zásadní považuji způsob komunikace rodičů s dítětem o školní přípravě, nastavený pravidelný řád a důslednost při jeho kontrole. Rodiče bývají velmi často citliví na úspěchy svých dětí ve škole, avšak měli by si uvědomit, zda jejích nároky na školní výsledky odpovídají dispozicím dítěte. Pokud dítě ve škole selhává, je důležité, aby rodiče společně se školou a dítětem hledali příčiny jeho neúspěchu, popř. vyhledali odbornou pomoc.“

Kam se obrátit o pomoc?
Kvůli rodinným vztahům volá během prázdnin na Linku bezpečí 20 dětí denně, kvůli osobním problémům 19.

DĚTI se mohou obrátit se svými problémy na Linku bezpečí. Telefonní číslo 116 111 funguje nonstop a bezplatně jak pro volání z pevných linek, tak i z mobilních telefonů. Odborně vyškolení konzultanti si s nimi budou povídat o každém problému nebo trápení. Kromě čísla je k dispozici i E-mailová poradna pomoc@linkabezpeci.cz nebo online Chat na adrese https://chat.linkabezpeci.cz.

RODIČE mohou využít služeb Rodičovské linky, a to na tel. čísle 840 111 234 (jedná se o bílou linku, u níž je hovor účtován zvýhodněným tarifem 1,60 Kč/min včetně DPH), na kterou se lze obracet každý všední den odpoledne: pondělí až čtvrtek: 13–19 hod. a pátek: 9–15 hod. Nebo mohou požádat o pomoc v obtížných rodinných situacích prostřednictvím E-mailové poradny pomoc@rodicovskalinka.cz, kde dostanou nestranné odpovědi a další odborné rady, nejpozději do 3 pracovních dnů.

 

.

 

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.