Zpátky do školy v deseti bodechDlouhé letní večery se krátí a pomalu ale jistě budeme muset začít myslet na školu. Se začátkem školního roku přichází každodenní stereotyp, který rozděluje náš čas na čas, který patří škole/práci, čas určený pro rodinu, čas pro kamarády, čas věnovaný koníčkům. Děti se na změny adaptují poměrně snadno, přesto je dobré je před začátkem školního roku začít trochu zklidňovat a promluvit si s nimi o tom, co je na podzim čeká.

1)      Prázdniny končí, začíná školní rutina. Zvykli jste si přes prázdniny na společné snídaně a myslíte si, že je to luxus, který si během roku nemůžete dovolit? Pokračujte v nich. Přemýšlejte, kolik času trávíte během běžného pracovního dne společně s dětmi. Rodinné rituály jsou příležitostí, jak nenásilně přetvořit prázdninový chaos v příjemnou rutinu. Děti se tak snáz adaptují na každodenní povinnosti, které je s návratem do školy zase čekají.

2)      Nový školní rok: výzva, nebo pruda?  Promluvte si s dětmi o tom, co je čeká v novém školním roce. Čemu se chtějí věnovat, na co se těší a co je ve škole baví. Na druhou stranu sdělte jasně, co od nich očekáváte vy. Vysvětlete jim, že ne všeho mohou dosáhnout hned a výsledky že přicházejí mnohdy až po dlouhodobém snažení. Pokud máte pocit, že se vaše děti něčeho obávají, mluvte o tom s nimi. Dejte jim najevo, že jejich pocity berete vážně a že se na vás mohou se svými starostmi kdykoli obrátit. Věnujte se školním záležitostem dětí pravidelně, klidně v nějaký předem stanovený čas.

 
Někdy si děti třeba myslí, že se o jejich problémy nezajímáme. Poslechněte si simulovaný rozhovor z Linky bezpečí

3)      Není odměna jako odměna. Překvapilo vás, jaké kroužky si pro tento rok děti vybraly? Povzbuďte je. Motivujte jejich zvídavost, ale mějte je k tomu, aby dotahovaly věci do konce. Ne za bonbóny, ale pro sebe. Před nástupem do školy si s nimi projděte alespoň v základních obrysech, co probíraly minulý rok. Nevadí, že většinu z toho přes léto zapomněly. Důležité je nastartovat jejich schopnost soustředit se a udržet delší chvíli pozornost u jednoho úkolu.

4)      “Technické přípravy“. Přemýšlím, co je pravdy na rčení: „ Jaký nepořádek má kolem sebe, takový má i v sobě.“ A i když se s ním nemůžu úplně ztotožnit, něco na něm určitě je J. Uklidit si pracovní stůl a připravit si věci do školy bude mít kromě blahodárného vlivu na vás i dobrý vliv na děti. Zkuste to. Navíc je to nejlepší způsob, jak zjistit, v jakém stavu jsou školní pomůcky a co všechno je potřeba na začátku nového školního roku přikoupit.

5)      Poprvé do školy sám? Připomeňte dětem pravidla bezpečnosti, a to i když už zvládnou cestu do školy samy. Vy, co se je letos chystáte vypustit poprvé, byste si určitě měli najít čas, absolvovat cestu s nimi a upozornit je na případná rizika. Nebo je rovnou zkuste nechat jet nanečisto. Domluvte se, co budou každý den po vyučování dělat, kdy mají jaké kroužky, kdy je budete vyzvedávat, nebo do kdy nejdéle by měly být ze školy doma.

6)      Nepřecukrujte ty svoje děti. K svačině koblih s čokoládou, k obědu hranolky a kuřecí nugetky s tatarkou, k večeři párky a po večeři lízátko. Že by tím vaše děti nepohrdly? O tom nepochybuju. Jejich dlouhodobému soustředění taková strava ale příliš nepomůže. Jestli vás zajímá, co s dětmi dělají třeba takové sladkosti, přečtěte si článek Sladký nepřítel, možná v něm najdete nějakou inspiraci i pro sebe. Minimálně pro přípravu svačin do školy.

7)      Už sis vyčistil ty zuby? Podporujte je v samostatnosti a zodpovědnosti za svoje věci. Napište jednoduchý seznam věcí, které musí před odchodem do školy zvládnout samy /umýt se, najíst, zkontrolovat školní brašnu,…/ Veďte je k tomu, že nemají na všechno nekonečně mnoho času.

8)      Máte telefon na třídní učitelku? Využívá vaše škola pro komunikaci s rodiči aktivně své webové stránky? Zkontrolujte je před začátkem školního roku. Bývá dobrým zvykem, že škola dá rodičům v prvním týdnu vytištěný aktuální seznam s kontakty, mobilní telefon nebo email na třídního učitele. Jestli to u vás nedělají, požádejte je o to. Pomůžete tím nejen sobě. Zjistěte si už na začátku školního roku, kdy jsou ve škole jaké prázdniny a akce pro rodiče. Když se budete sami aktivně o školní život zajímat, budou ho za důležitý pokládat i vaše děti.

9)      Poznejte rodiče spolužáků svých dětí a poznejte i ty spolužáky. V nejlepším případě přímo na zahradní slavnosti, nebo společném víkendu, který zorganizuje na začátku školního roku škola. Přišli byste? Zkuste se domluvit a pomozte třeba s přípravami. Pokud tomu není škola nakloněná, udělejte společně s ostatními rodiči pro děti rozlučku s prázdninami sami. Děti se mezi sebou ocitnou v jiných vztahových konstelacích, než které panují ve třídě, a vám se v budoucnu může hodit znát alespoň některé rodiče spolužáků vašeho dítěte.

10)   Mluvte s učiteli. „To miluju tyhle matky, co si myslí, že mají na všechno patent.“ „Panebože, proč s námi mluví, jakoby nám bylo deset?“ Připomíná vám to něco? Rodiče a učitelé si obvykle moc nerozumějí. Při komunikaci bývá na obou stranách často cítit potlačovaná agresivita, obzvlášť v případě, že se řeší nějaké konflikty ve škole. Obě strany k tomu mají své “dobré“ důvody, které ale brání tomu, aby se našlo řešení. Nevnímejte učitele apriori jako nepřátele a zkuste se s nimi domluvit. Zajímejte se o to, jak se učí ve vaší škole. Jde přece o vaše děti.

(CC) BiblioArchives / LibraryArchives

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.