Poradna: Je možné se bránit, když škola překračuje zákonem stanovený počet hodin výuky za týden?Dotaz: Jsem ve 3. ročníku a součet našich hodin teoretického+odborného výcviku činí 42 hodin týdně, tudíž škola, jak jsem pochopil, porušuje zákon.  Jak tedy postupovat v tomto případě? Má cenu se bránit a doufat ve změnu?

Odpověď:  zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění

Jestliže škola porušuje ustanovení o maximálním počtu vyučovacích hodin, lze předpokládat, že je nesprávně stanovený počet hodin uveden ve školním vzdělávacím programu.

Proto je vhodné se nejdříve obrátit na ředitele školy, který školní vzdělávací program vydává (§ 5 odst. 3 školského zákona). Při případném společném řešení otázky počtu vyučovacích hodin je účelné se obrátit na Národní ústav pro vzdělávání (např. Sekce pro kurikulum, všeobecné a odborné vzdělávání), který zaštiťuje vypracování Rámcových vzdělávacích programů.

Další subjekty, na které se lze v otázce počtu hodin obrátit, jsou

–          školská rada, která se vyjadřuje k návrhu školního vzdělávacího programu a k jejich uskutečňování (§ 168 odst. 1 písm. a) školského zákona)

–          Česká školní inspekce, která zjišťuje a hodnotí podmínky, průběh a výsledky vzdělávání, a to podle příslušných školních vzdělávacích programů;zjišťuje a hodnotí naplnění školního vzdělávacího programu a jeho soulad s právními předpisy a rámcovým vzdělávacím programem (§ 174 odst. 2 písm. b) a písm. c) školského zákona).

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.