FOTO: <p><strong>Dotaz:</strong> Chtěl bych se zeptat, jaký je maximální počet vyučovacích hodin v týdnu na střední odborné škole? Jsem ve 3. ročníku a mám 42 vyučovacích hodin týdně včetně 14 hodin odborného výcviku týdně. Dočetl jsem se, že max. počet hodin týdně pro střední školy je 35. Ale nevím, zda-li se do toho počítají hodiny odborného výcviku, nebo ne.<br /> Děkuji za odpověď.</p> <p><strong>Odpověď:</strong> Právní předpisy</p> <p>- zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění</p> <p>- zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění</p> <p>- vyhláška č. 13/2005 Sb., o středním vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři, v platném znění</p> <p>Podle § 26 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., v platném znění, <em>rámcové vzdělávací programy </em><em>pro střední vzdělávání stanoví počet povinných vyučovacích hodin, a to nejvýše 35 povinných vyučovacích hodin týdně; …v případě odborného výcviku a odborné praxe v rámci praktického vyučování nejvýše 40 povinných vyučovacích hodin týdně.</em></p> <p>Jestliže se v jednom týdnu kombinují hodiny teoretického vyučování a odborného výcviku, pak jejich součet nemá přesáhnout 35 hodin týdně. Pokud v daném týdnu probíhá pouze odborný výcvik, může činit <strong>maximálně 40 hodin týdně.</strong></p> <p>Další omezení týkající se délky výuky jsou uvedena ve vyhlášce č. 13/2005 Sb., v platném znění.</p> <p>Podle § 11 odst. 1 vyhlášky č. 13/2005 Sb., v platném znění, <em>nejvyšší počet vyučovacích hodin povinných předmětů v jednom dni s polední přestávkou je 8 hodin, ve výjimečných případech 9 hodin, bez polední přestávky 7 hodin.</em></p> <p>Podle § 13 odst. 2 vyhlášky č. 13/2005 Sb., v platném znění, v odborném výcviku je v denní formě vzdělávání vyučovací jednotkou vyučovací den; v prvním ročníku nesmí být delší než 6 vyučovacích hodin. Maximální počet hodin odborného výcviku ve vyšším než prvním ročníku je dán zákoníkem práce: <em>u zaměstnance mladšího než 18 let nesmí délka směny v jednotlivých dnech překročit 8 hodin</em> (§ 79a zákona č. 262/2006 Sb., v platném znění).</p>
Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jaký je maximální počet vyučovacích hodin v týdnu na střední odborné škole? Jsem ve 3. ročníku a mám 42 vyučovacích hodin týdně včetně 14 hodin odborného výcviku týdně. Dočetl jsem se, že max. počet hodin týdně pro střední školy je 35. Ale nevím, zda-li se do toho počítají hodiny odborného výcviku, nebo ne.
Děkuji za odpověď.
Odpověď: Právní předpisy
– zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění
– zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
– vyhláška č. 13/2005 Sb., o středním vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři, v platném znění
Podle § 26 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., v platném znění, rámcové vzdělávací programy pro střední vzdělávání stanoví počet povinných vyučovacích hodin, a to nejvýše 35 povinných vyučovacích hodin týdně; …v případě odborného výcviku a odborné praxe v rámci praktického vyučování nejvýše 40 povinných vyučovacích hodin týdně.
Jestliže se v jednom týdnu kombinují hodiny teoretického vyučování a odborného výcviku, pak jejich součet nemá přesáhnout 35 hodin týdně. Pokud v daném týdnu probíhá pouze odborný výcvik, může činit maximálně 40 hodin týdně.
Další omezení týkající se délky výuky jsou uvedena ve vyhlášce č. 13/2005 Sb., v platném znění.
Podle § 11 odst. 1 vyhlášky č. 13/2005 Sb., v platném znění, nejvyšší počet vyučovacích hodin povinných předmětů v jednom dni s polední přestávkou je 8 hodin, ve výjimečných případech 9 hodin, bez polední přestávky 7 hodin.
Podle § 13 odst. 2 vyhlášky č. 13/2005 Sb., v platném znění, v odborném výcviku je v denní formě vzdělávání vyučovací jednotkou vyučovací den; v prvním ročníku nesmí být delší než 6 vyučovacích hodin. Maximální počet hodin odborného výcviku ve vyšším než prvním ročníku je dán zákoníkem práce: u zaměstnance mladšího než 18 let nesmí délka směny v jednotlivých dnech překročit 8 hodin (§ 79a zákona č. 262/2006 Sb., v platném znění).
DOPORUČENÉ ČLÁNKY
21. 08. 2022 Bára Procházková Pět věcí, které budou v novém školním roce jinak
28. 02. 2023 Lucie Rybová Život celé rodiny se zúžil na domácí úkoly, podle právníků jsou navíc nezákonné
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je přípustné, aby studenti střední umělecké školy
měli ve třetím ročníku 39 hodin týdně a zda se odborné předměty počítají
jako odborný výcvik či nikoli. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Váš dotaz jsme předali do Poradny, ozveme se z odpovědí.
Dobrý den,
syn chodí na střední uměleckou školu (3 ročník), dělal talentovou zkoušku. V týdnu kdy má jen školu má 40 hodin, v týdnu kdy má praxi a školu má 38hodin. V loňském školním roce jich měl ještě více, zdá se nám to hodně. Za tmy do školy a za tmy domů (s dojížděním), kdy se má učit? A co kamarádi, sporty, zábava?
Předem vám děkuji za odpověď
Zavřelová
Dobrý den, děkujeme za dotaz, předáme do Poradny a budeme Vás kontaktovat s odpovědí e-mailem.
Dobrý den, jsem studentka maturitniho ročníku na střední umělecké škole a máme 41 hodin týdně se 3 posledními přestávky. Chtěla jsem se zeptat jestli je to zákonem dovolené nebo jestli ne. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je daný zákonem dávat studentum Přestávky. Moje přítelkyně je na praxi a stěžuje si že dělají do pěti hodin a mají jednu přestávku 5 min. Předem děkuji za odpověď
Jak to funguje ve Finsku? 🙂
Proc tolik hodin ve skole?
Dobrý den,
chtěla jsem se optat zde je možné aby žák 9.třídy ZŠ měl výuku od 7hodin do 15.20 hod. s polední přestávkou?? A kolik odpoledních vyučování jemožné mít v týdnu? Syn má 3x v týdnu do 15.20hod. Děkuji Vám za odpověď.
Dobry den. Je možné na základní škole 7 rocnik osvobodit z odpoledního vyucovani? Z důvodu studia baletu na baletní akademii.
Dobrý den
chtěla bych se zeptat syn velmi často chyběl ve škole s psychických důvodů(rodinné problémy ,které moc špatně snášel)nyní ho nechtějí pustit do další třídy. Kolik omluvených hodin je potřeba aby mohl dál syn má 314 omluvených hodin a na vysvědčení mu vychází jedna 4.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, při přeřazení dítěte na jinou základní školu nechat jej přeřadit do nižšího ročníku. Škola ve které syn druhé pololetí byl v době koronaviru fungovala napůl, nyní přišel do šesté třídy a z pátého ročníku neví nic, je i psychicky a mentálně podobný spíš páťákům. Vůbec nezvládáme distanční výuku, je to stres pro nás všechny protože syn má různá Dys – má podpůrná opatření 3 stupně, které zatím ve škole moc neřeší, za měsíc jdeme na speciální vyšetření ohledně PAS, myslím, že by mu pomohl jiný přístup a jiný systém a o rok mladší děti, v podstatě si i spíš rozumí s menšími než s většími dětmi nebo vrstevníky. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné v 11cti letech na uměleckém gymnáziu mít od 7:00 do 18:30 s několika volnými hodinami.
Mockrát předem děkuji za odpověď