Scio spustilo Druhou nohu„O rozvoji dovedností u malých dětí máme podrobné informace a bedlivě to sleduje každá matka, o děti od šesti let už se ale moc nestaráme,“ podivoval se na tiskové konferenci ke spuštění nového vzdělávacího portálu Druhá noha, ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl. Právě tohle vakuum patrné zvlášť na internetu bylo jedním z hlavních impulsů, proč Scio web zaměřený na rozvoj tzv. měkkých dovedností u dětí od 6 do 15 let vytvořilo.

Součástí webu jsou jednak popisy a instrukce k jednotlivým aktivitám, ale také diagnostika, která vám pomůže určit, jak na tom vaše dítě a vy sami jste, jak jste schopni s dětmi pracovat a co vlastně vaše dítě potřebuje rozvíjet.

Řada aktivit má výstup v online prostředí a jejich výsledek můžete na webu zanechat pro další rodiče a děti, které jej navštíví. Samozřejmě si pak v galeriích můžete prohlížet i práce ostatních. V tom je určitě potenciál webu, jehož obsah by měl stále narůstat a tím i inspirace, kterou z něj můžete čerpat. Řada aktivit ale slouží jako metodické pokyny pro reálné situace, které můžete s jejich pomocí vyvolat a otestovat hned a zjistit tak, co vaše dítě už dokáže a v čem by potřebovalo podpořit.

Tvůrci, mezi které patřili jak výzkumníci ze Scia, tak psychologové a učitelé, se soustředili na dovednosti komunikace, spolupráce a sebe-řízení. Do konce roku by pak měla přibýt oblast řešení problému a tvořivost. „Při tvorbě úloh jsme se snažili, aby se situace co nejvíce blížily běžnému životu dětí, aby pro ně byly snadno srozumitelné a představitelné a zároveň se nepodobaly školní práci. Měly by to být aktivity, kterým se dítě bude rádo věnovat a rodič nebude muset složitě vymýšlet, jak smysluplně vyplnit společný čas s dítětem,“ popisuje projekt jedna z psycholožek, Mgr. Gabriela Luková Sittová. Web při jeho přípravách testovali rodiče a děti.

Ukázka aktivity z Druhé nohy: Představ si, že jsi jako Superman, Spiderman nebo jiný hrdina. V běžném životě nenápadný, ale máš tajné superschopnosti. Jednou ve třídě začne skupina spolužáků ubližovat slabšímu, tobě se to nelíbí. Co udělá superhrdina?

Nakresli se jako hrdina, který pomáhá slabšímu. Vymysli si typický kostým, jméno, superschopnost a do komiksové bubliny doplň, co řekneš jako hrdina spolužákům, kteří ubližují slabšímu. Pokud máš komiksového ducha, můžeš vytvořit i pokračování příběhu. Svůj výtvor pak můžeš naskenovat, vložit do naší galerie pod úlohou a podívat se na superhrdiny ostatních.

Web najdete na adrese: https://druhanoha.cz 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.