Co si myslí Nancy o české školeNancy je Holanďanka, bydlí už léta ve východních Čechách, mají s manželem dvě děti (6 a 8 let) a provozují malý hotel. Je to žena selského zjevu a razance, takže když vystoupila na konferenci před auditoriem plným ředitelů s tím, co jí překvapilo na české škole, nemohlo to nevzbudit pozornost.

Nejdřív totiž nechtěli jejího syna do mateřské školy, protože v její obci žádná není a jinde berou přednostně děti z té své. Jenže pro vnímání jazyka je mateřská škola zásadní. Pak ho nechtěli na základce, protože neuměl dobře česky. Že prý je to věc rodiny. „My na děti mluvíme jen holandsky. Kdybysme na ně mluvili česky, budou umět blbě česky. Ale naše děti žijí tady, potřebují umět dobře česky, tak by jim škola měla pomoct. Od toho snad je, ne?“ divila se Nancy. Ředitelé v auditoriu uznale pokývali hlavami.

„Prosím vás, co jsou to ty DOMÁCÍ ÚKOLY? To dáváte dětem, nebo rodičům? Já bych si chtěla se synem odpoledne chvíli hrát, někam jít, ne pořád sedět nad matikou a prvoukou. Tady děti tráví hrozného času ve škole, kde se mají naučit, jak to funguje na světě?“ Pár ředitelů kývalo souhlasně, jiným tuhla tvář.

„A proč vlastně chcete, aby každé dítě mělo ze všeho jedničky? Dvojka už je špatná známka? Každé dítě je přece jiné, každé zajímá trochu něco jiného. A když syn udělá chybu v diktátu, už má dvojku. Každý přece dělá chyby. Tady je na děti hrozný tlak, že musí být ve všem nejlepší. Tady je důležitý výsledek, v Holandsku motivace a snaha dítěte.“ To už ztuhli skoro všichni. Jen někteří zaujetím, jiní rozhořčením.

Většina sálu nakonec Nancy přes všechnu ostnatost tleskala, ale jedna paní ředitelka pobouřeně odcházela s poznámkou: „Tak si vem ty svý dřeváky a vrať se do Holandska!“ Tak tolik asi k české škole.

Vystoupení Nancy Engelen na konferenci Rodiče vítáni

Psáno pro: S dětmi v Praze

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.