Tvé místo vedle měAž do středy 27. listopadu můžete zdarma streamovat dokumentární snímek o irské pedagožce S. M. Cyril Mooney, která bývá za svou metodu hodnotového vzdělávání nezřídka nazývána vizionářkou. Za svou práci v oblasti vzdělávání byla vyznamenána indickou vládou i prezidentem Irska. Její práci ale oceňují především ti, jimž se z jakéhokoli důvodu právě ve vzdělávání nedostává rovného přístupu.

“První, co musím odstranit, je koncept soutěžení, kterým jsou děti štváni prosti sobě. Když se toho zbavíte, vnesete myšlenku hodnot důležitých pro život ve společenství místo hodnot soupeření.“

V chudém poválečném Irsku se Cyril Mooney jako třináctiletá dívka rozhodne zasvětit svůj život pomoci těm, kteří žijí v útlaku na okraji společnosti. Jako dospělá žena se stane ředitelkou školy v indické Kalkatě, která je věží z mramoru uprostřed chudoby, hladu a bídy. Cyril se rozhodne otevřít brány všem dětem bez ohledu na kastu či náboženství. Tím položí základ revolučnímu systému vzdělávání založenému na hodnotách, osobní zodpovědnosti a svobodě a změní život tisíců dětí k lepšímu. Původní studenti zjišťují, jaká je realita za branami jejich školy, učí se o od nově příchozích a rozhodnou se své okolí měnit. Aktivují potenciál, o kterém by se nám dospělým ani nesnilo, a vytvoří účinný a inspirativní systém vzájemné pomoci. Tento příběh bere dech.

Více o filmu a práci Cyril Mooney se dozvíte: www.sitbesideme.org

Přehrát film si můžete ZDE
.

 

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.