Poradna: Kolik poznámek při podmínečném vyloučení mohu ještě dostat, než budu vyloučen?Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat  – bylo mi uděleno podmínečné vyloučení ze studia. Nedávno jsem dostal další 3 poznámky za vyrušování v hodině, nepřezouvání. Chtěl bych se zeptat, zda mě můžou ze studia vyhodit a kolik poznámek můžu dostat, když už mám podmínku?
Docházku mám v pořádku, ve škole jsem ještě nechyběl. Děkuji.

Odpověď: Právní předpis: Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění.

Podstatou podmíněného vyloučení ze školy je stanovení zkušební lhůty (stanovuje se nejdéle na dobu jednoho roku). Stanovení zkušební lhůty je uvedeno ve výrokové části rozhodnutí o podmíněném vyloučení ze školy.

V dotazu není uvedeno, zda zkušební lhůta již uplynula, nebo neuplynula. Dále se v odpovědi předpokládá, že zkušební lhůta dosud neuplynula.

V tomto případě se na žáka vztahuje ustanovení § 31 odst. 2 školského zákona: Dopustí-li se žák nebo student v průběhu zkušební lhůty dalšího zaviněného porušení povinností stanovených tímto zákonem nebo školním nebo vnitřním řádem, může ředitel školy nebo školského zařízení rozhodnout o jeho vyloučení.

V dotaze je vyloučení ze školy spojeno s udělením poznámek za vyrušování a nepřezouvání. Je nutné upozornit, že školský zákon nehovoří o poznámkách nebo jiných výchovných opatřeních. Školský zákon uvádí jako důvod rozhodnutí o vyloučení ze školy další zaviněné porušení povinností stanovených školským zákonem nebo školním řádem. Přitom ředitel školy může, ale nemusí rozhodnout o vyloučení ze školy.

Lze připustit takovou situaci, kdy se žák dopustí jednoho (dalšího) jakéhokoli zaviněného porušení povinností stanovených školským zákonem nebo školním řádem a ředitel využije své kompetence rozhodnout o vyloučení žáka.

Důvodem pro rozhodnutí o vyloučení žáka, které „navazuje“ na podmíněné vyloučení, je zaviněné porušení povinností stanovených školským zákonem nebo školním řádem, které nemusí být závažné (závažné zaviněné porušení povinností stanovených školským zákonem nebo školním řádem je podmínkou podmíněného vyloučení a vyloučení žáka ze školy).

Závěr

Ředitel školy může (nemusí) rozhodnout o vyloučení žáka ze školy, jestliže se v průběhu zkušební lhůty žák dopustí byť jednoho jediného zaviněného porušení povinností stanovených školským zákonem nebo školním řádem. Toto porušení nemusí být závažné.

Bc. PhDr. Monika Puškinová, PhD.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.