Extra třída: Děti obnoví letní kino a oživí nemocniční parkZnáme prvních 15 projektů, které byly schváleny v 2. ročníku programu Extra třída. Jak se letos žáci chopili výzvy udělat něco pro svoji obec? Přestože počet extra tříd nepřekoná loňský rok, najdeme mezi nimi i letos skvělé nápady. V Deblíně vytvoří originální hru o svojí obci a společně si ji s občany zahrají, v Dolním Žandově obnoví letní kino. Podívejte se s námi na vybrané projekty, které letos oslovily hodnotící komisi.

1) Výstava ,,Návraty“ (ZŠ, ZUŠ a MŠ, Frýdlant)

„Chceme nabídnout obyvatelům města Frýdlantu kulturní akci, kterou bychom uskutečnili v rámci milénia, které naše město bude slavit. Rádi bychom vytvořili výstavu ze záběrů historických pohlednic a jejich srovnáním se současností. Zejména zde, v bývalých Sudetech, je důležité lidem všech generací přiblížit proměny našeho města.“ Tak popisují záměr projektu sami žáci ze základní školy ve Frýdlantu. Chtějí prohloubit vztah lidí k městu, které bylo do roku 1945 převážně německé.

Na projektovou nástěnku se podívejte ZDE.

2) Tenkrát na Západě (ZŠ a MŠ Dolní Žandov 37, Cheb)

„Cílem projektu „Tenkrát na západě“ je navázat na mnoholetou tradici kina v naší vesnici. Kino bylo v Dolním Žandově založeno v roce 1930 pokrokovým farářem Lencem. Tehdy se promítaly 4-5x týdně především německé filmy. Žandovské kino bylo v provozu přes 60 let. Pamětníci vzpomínají, jak se zde ještě v sedmdesátých letech topilo v kamnech.“ Říkají o svém projektu dolnožandovští žáci.

Jak se jim plán podaří naplnit, můžete sledovat ZDE.

Untitled-2

 

 

 

 

 

3) DĚTI DĚTEM (ZŠ generála Heliodora Píky a MŠ Štítina, Opava)

„Jsme žáci 7.třídy a rozhodli jsme se pomoci Dětskému centru Čtyřlístek v Opavě. Čeká nás opravdu spousta práce, ale věříme, že se všechno podaří v zájmu dobré věci. A jak přesně chceme pomoci? Necháme vyrobit nový nábytek, uspořádáme Den otevřeních dveří s pestrým programem jako např. vystoupení v kostýmech, soutěže i aktivity pro děti i návštěvníky, pohoštění,… Také bychom rádi vytvořili výzdobu na chodby Kojeneckého ústavu, abychom dětem zvelebili místo, kde žijí. Pokusíme se vyrobit velké barevné nástěnné koláže. Držte nám palce, aby vše dopadlo dobře.“ Popsali svůj projektový záměr sedmáci z Opavy.

Jejich projektovou nástěnku najdete ZDE.

Untitled-3

 

 

 

 

 

4)      Příjemnější prostředí – rychlejší uzdravení (ZŠ Antonína Sochora, Duchcov)

„Dohodli jsme se, že se budeme snažit zvelebit okolní prostředí nemocnice v Duchcově. Rádi bychom uklidili park, vysbírali papírky, natřeli a opravili lavičky a zprovoznili fontánu. Přáli bychom si, aby se pacienti a návštěvníci cítili v pěkném prostředí lépe.“ Děti chtějí společnými silami zvelebit okolí duchcovské nemocnice a zanedbaný nemocniční park.

Plán jejich projektu najdete ZDE.

Další zajímavé projekty najdete v GALERII PROJEKTŮ. Podívejte se!

2. výzvě bylo 44 registrovaných tříd, 25 z nich dokončilo přípravnou fázi projektu. Z nich 15 prošlo schválením a jsou podpořené bez připomínek, 7 bylo doporučeno dopracování a 3 projekty byly zamítnuty.

Smyslem programu je umožnit mladým lidem realizovat nápady, které pozitivním způsobem ovlivní život komunity. Podpořit u nich rozvoj občanských dovedností: zájem o místo, kde žijí, schopnost komunikace se zástupci institucí, naučit je základy propagace a fundraisingu.

Zástupci minulého ročníku (ZŠ Deblín) s projektem Hody v Deblíně společně se starostou městyse Deblín vystoupili na toto téma na listopadové konferenci Propojme se!, která byla určená pro zástupce městských samospráv. Článek o konferenci s videozáznamy jednotlivých vystoupení najdete ZDE.

 

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.