Poradna: Za jakých podmínek je možné žádat o přeřazení dítěte v rámci mateřské školyDotaz: Můžu jako rodič v mateřské škole požádat o umístění dětí do jiné třídy? Problém máme s paní učitelkou, se kterou nemáme na osobní a sousedské rovině příliš dobré vztahy a obávám se, že může docházet ke mstě na dětech.

Odpověď: Zákonný zástupce dítěte má podle § 21 odst. e) zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, právo vyjadřovat se ke všem podstatným záležitostem vzdělávání dítěte a jeho vyjádření musí být věnována pozornost.

Rodič proto může požádat ředitele mateřské školy o přeřazení dítěte do jiné třídy, než ve které je v současnosti vzděláváno. Je však nutné si uvědomit, že tato záležitost je věcí dohody mezi zákonným zástupcem a mateřskou školou a není zákonným zástupcem vymahatelná. Podstatnou roli hraje skutečnost, zda jsou třídy naplněny na nejvyšší povolený počet dětí v jednotlivé třídě. Pokud nejsou, neměl by být problém žádosti vyhovět a dítě bez odkladu přeřadit. Pokud naplněny jsou, ředitel mateřské školy nemůže nejvyšší povolený počet ve třídě překročit a k přeřazení během školního roku může dojít pouze tehdy, pokud v  jiné třídě některé dítě ukončí vzdělávání (např. z důvodu odstěhování), nebo pokud zákonný zástupce dítěte z jiné třídy bude souhlasit tzv. s „výměnou“. Pokud nebude možné přeřazení v průběhu školního roku, bez problémů by mělo být přeřazení k 1. září dalšího školního roku, kdy se přirozeným odchodem části dětí do základního vzdělávání místa uvolňují a složení tříd se mění.

PaedDr. Hana Sedláčková (ČŠI, lektorka předškolního vzdělávání, členka expertního týmu při SZÚ Praha – Program podpory zdraví v MŠ)

Poradnu Rodiče vítáni otevíráme ve spolupráci s časopisem Řízení školy a aplikací Magistr určenou pro ředitele škol

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Lucie
Lucie
22. 6. 2018 12:22

Dobrý den. Mam dotaz je nejak zakonem dáno do kdy muze reditel materske skolky presunout dite z jedne tridy do jine?Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.