Rodiče prvňáků si mohou vybrat školu, kde budou vítániZnačka Rodiče vítáni usnadňuje rodičům výběr školy. Síť certifikovaných škol, která existuje v České republice již třetím rokem, nabízí rodičům vstřícné jednání a přístup k informacím.

Praha 14. ledna – Začínají zápisy do škol a rodiče budoucích prvňáčků se rozhodují, která z nich bude pro jejich dítě ta pravá. Užitečné vodítko jim nabízí značka Rodiče vítáni. V takto certifikované škole mohou rodiče očekávat vstřícnou komunikaci, dostupné informace a respekt k nim i jejich dítěti. Síť škol pod značkou Rodiče vítáni existuje od roku 2011 a zahrnuje přes 400 škol.

Značku Rodiče vítáni může získat každá základní škola nebo nižší stupeň víceletých gymnázií v České republice, pokud splní základní vstupní požadavky. Prostřednictvím značky vysílá škola směrem k rodičům jasný signál, že na komunikaci a spolupráci s nimi jí záleží. Výsledkem jsou dobré vztahy mezi rodinou a školou, které jsou přínosem především pro děti, jejich výsledky a spokojenost ve škole.

Školy, které se ucházejí o certifikaci, musí splňovat tato základní kritéria:

  • Přístup rodičů do školy, a to i v odpoledních hodinách (u vchodu je zvonek nebo telefonní číslo).
  • Poskytnutí kontaktů na všechny učitele a vedení školy (tištěný seznam, webové stránky).
  • Informace o dění ve škole na pravidelně aktualizovaném webu školy.
  • Při třídních schůzkách se prospěch a chování dítěte neprobírá před ostatními rodiči (možnost osobní konzultace, písemná zpráva o dítěti).
  • Partnerská komunikace s rodiči (rodiče, kteří se na školu obrátí, mají možnost sejít se s učitelem/učitelkou nebo vedením školy – ti je vyslechnou a slušně reagují na jejich potřeby).
  • Škola pořádá různé akce pro rodiče, a to v čase, který jim umožní se jich opravdu zúčastnit.

Kompletní kritéria certifikace najdete ZDE.

Nejvíce škol se značkou Rodiče vítáni se nachází v Praze (58), ve Středočeském (52) a Jihomoravském kraji (45). Mapu se všemi certifikovanými školami najdete ZDE. Rodičům i školám nabízí web rodicevitani.cz také on-line poradnu a pravidelný zpravodaj Rodičák.

Nově se rodiče mohou zúčastnit semináře Brašnička pro rodiče, který jim nabídne praktické tipy, jak vybrat školu pro budoucího prvňáčka. Koná se už 17. ledna v Praze, více se o něm dočtete ZDE.

Gabriela Kynclová, manažerka značky Rodiče vítáni, řekla: „Značka Rodiče vítáni signalizuje otevřenost školy směrem k rodičům. Není však automatickou zárukou toho, že ve škole bude úplně všechno tak, jak si rodiče představují. Důležitější je ochota školy dál se rozvíjet – ideálně ve spolupráci s rodiči.“

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.