Rodiče – nečekaní spojenciUpozorňujeme na novou příručku, kterou vydal program Varianty Člověka v tísni. Zaměřuje se na nejčastější bariéry v komunikaci rodičů a školy a pokouší se najít možnosti, jak je odstraňovat a překonávat. Publikace je vhodná jak pro školy, tak pro rodiče, kterým může pomocí příkladů a řady nástrojů ukázat, jak najít společnou řeč.

Příručka zmiňuje například doporučení k budování partnerských vztahů škol s rodinami od Terryho Bulla z University v Leicesteru:

1) Informování – rodiče mají vědět, jak se dítěti ve škole daří, ať již v učení, nebo ve vztazích, rovněž jaké má škola vzdělávací prostředky, jak se rozvíjí atd.

2) Vysvětlování – rodiče by měli rozumět tomu, co se ve škole děje, jakými metodami jsou jejich děti vyučovány a proč.

3) Pozorování – rodiče by měli dostat možnost nahlédnout do skutečného života školy, nejprve třeba při zvláštních příležitostech (den otevřených dveří, koncerty, sportovní dny) a posléze i do běžného vyučování (přítomnost ve třídě).

4) Participace – rodiče by měli dostat příležitost skutečně pomoci učiteli, ať již jako výpomoc při akcích mimo školu, při přípravě výukových materiálů nebo jako asistenti při výuce.

5) Rozhodování – s rostoucí znalostí školy a jejího vnitřního života by rodiče měli dostat příležitost zapojit se do procesu rozhodování o škole, jejím kurikulu a rozvoji.

Autoři (Felcmanová A., Čáp. D, Titěrová K., Vávrová P. ) se vedle praktických tipů, co při spolupráci zohlednit, věnují také tématu pravidel, proměně společenských hodnot a kultury školy a stručně také psychohygieně pro učitele.

Příručku Rodiče – nečekaní spojenci, si můžete stáhnout v elektronické podobě ZDE nebo si ji můžete objednat v tištěné podobě prostřednictvím formuláře uvedeného zde. Příručka je zdarma, poštovné a balné činí 1ks 90,- Kč, 2 ks 100,- Kč. Doba dodání je 2-3 týdny.

Ve spolupráci s jedním z autorů publikace PhDr. Mgr. Davidem Čápem – psychologem, terapeutem, etopedem a speciálním pedagogem připravuje Eduin seminář pro školy zaměřený na to, jak zvládnout i problematickou komunikaci s rodiči. O koncepci semináře se můžete více dozvědět ZDE, v případě zájmu kontaktujte Mirka Hřebeckého na miroslav.hrebecky@eduin.cz.

pdfs_234_Stránka_01

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.