Abyrlev aneb Jak se neučitŘíká vám něco jméno z titulku? Kdo si myslí, že jde o zapomenutého sovětského výzkumníka, je vedle. Abyrlev je velryba pozpátku. Ne však ledajaká. Je to velryba sečtělá, která s gustem poučuje čtyři kluky v animované sérii Zahrada. Letní klukovská dobrodružství na motivy stejnojmenné knihy Jiřího Trnky jsou u nás doma velký hit, ke zhlédnutí dílu o velrybě mě ale syn musí dost přemlouvat.

Proč? Protože velryba Abyrlev ví všechno nejlíp, nabádá k učení všeho nazpaměť odpředu i odzadu a o skutečném světě za zdmi zahrady neví vůbec nic. Nic proti vědomostem. Určitě je dobré si některé věci pamatovat a nemuset pokaždé googlovat, zda se ve slově mýdlo píše měkké nebo tvrdé i. Nemyslím si ale, že učení nazpaměť je nejvhodnější cestou k použitelnému poznání. Většina nabiflovaných znalostí se z hlavy vykouří už pár dní po zkoušení.

Daleko spolehlivěji nám v hlavě uvízne poznatek nebo postup, ke kterému jsme se sami museli dopracovat a využít k tomu svůj důvtip a znalosti. Odborně se tomuhle pedagogickému přístupu říká konstruktivismus. Znalosti se přitom do dětí nenalévají, žáci se k nim musí sami dobrat. Ideálně prostřednictvím úkolu nebo tématu, které je samotné zajímá a souvisí nějak s praktickým životem.

Když budou školáci přepočítávat množství ingrediencí potřebných na palačinky a ještě si je pak upečou, určitě pochopí smysl trojčlenky od dost lépe. Je-li dětem zřejmý smysl a účel toho, co se učí, je to pro ně motivující. A užitečné. Na rozdíl od velrybí informace o tom, kolik pšeničných je třeba, aby se dosáhlo od Země k Měsíci. Možná s takovým poznatkem ohromíte pár malých kluků. Ale to je asi tak všechno.

článek byl psán pro časopis S dětmi v Praze

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.