Podívejte se na filmové medailonky skvělých učitelů!Videoportréty Chci učit ukazují, že k dobrému učení vede mnoho cest. Nejnovější portrét představuje Jiřího Luku z Open Gate, který na základě svých zkušeností z různých škol vysvětluje, že dobrou školu tvoří dobrý učitel, ne luxusní podmínky.

Praha 25. dubna – Přidáváme další dvě videa do galerie portrétů inspirativních českých učitelů.  Ten nový učitel se jmenuje Jiří Luka, je držitelem ocenění Zlatý Ámos za rok 2004, dnes zástupce ředitele pro základní školy Open Gate. Nabízíme jeho portrét v krátké i dlouhé verzi. Zajímavé je, že porovnání tohoto portrétu s již zveřejněnými učiteli z pražské Bratrské školy a Waldorfské školy v Jinonicích ukazuje, že k dobrému učení a dobrým výsledkům dětí vedou velmi různé, a přesto pro děti stejně užitečné cesty. Tuto pluralitu je nutné zachovat.

Možnost jít ve vzdělávání různými cestami, přizpůsobit podobu školy i práce v ní konkrétním dětem, nechat učitelům volnost ve výběru metod, jak děti dovedou k žádoucímu cíli. To bychom měli mít na paměti při koncipování všech zákonů, koncepcí a pravidel vzdělávací politiky.

  • Jiří Luka působí na soukromé škole Open Gate v Babicích u Prahy. Výborné materiální podmínky vítá, ale připomíná, že podstatnější je skutečný zájem učitele o děti a jejich osobnost. Autorem jeho medailonů je Vojtěch Kopecký, kratší verzi si pusťte ZDE, delší ZDE.

 

    • Jana Petrů učí na Waldorfské škole v Jinonicích, její práce je charakteristická mimořádně důkladnou přípravou a vhledem do osobností a potřeb dětí. Autorem medailonů je Libor Kozák, kratší verzi si pusťte ZDE, delší ZDE.

 

    • Vítek Březka, učitel Bratrské základní školy v Praze, se pohybuje na jevišti stejně bravurně jako ve škole, už přes deset let. Snaží se u každé třídy a každého dítěte vnímat jejich individuální potřeby a přizpůsobit jim podobu vyučování.  Autorem medailonů je Tomáš Škrdlant, kratší verzi si pusťte ZDE, delší ZDE.

 

Web kampaně „Chci učit“ s medailony a pravidelnou Otázkou týdne navštivte ZDE.

Jiří Luka, zástupce ředitele pro ZŠ Open Gate, řekl: „Dobrou školu, kde rozvíjím osobnost dítěte, můžu dělat i ve staré barabizně. A je to jedno, jestli je to malá škola nebo velká škola. Ta práce s dětmi je vždycky stejná.“

Tomáš Feřtek, odborný konzultant EDUin, řekl: „Poskytnout učiteli svobodu v tom, jak bude děti ve své třídě učit, je pro další rozvoj vzdělávání klíčové. Potvrzují to i zkušenosti ze zahraničí. Jen tak se nám podaří k učitelství přitáhnout tvořivé a zajímavé lidi a udržet je tam.“

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.