ZŠ Mendelova, Praha 4 – Společně hledáme správný směrPo delší době přinášíme profil jedné ze základních škol, které mají značku Rodiče vítáni. Je to ZŠ Mendelova v Praze 4. Spolupráci rodiny a školy se podle slov paní ředitelky Martiny Thumsové věnují již od vzniku školy v roce 1977, intenzivněji pak od roku 2009. Tvrdí, že školu mění s pomocí rodičů. Jak konkrétně?

Spolupracovat s rodiči se rozhodli proto, že to má přínos pro všechny zúčastněné strany, žáky, rodiče i učitele. Rodiče zvou do školy na akce, které pro ně třídy pořádají – Den rodičů a Rodiče učí, ukázky výuky, tvořivé dílny, masopust spojený s vepřovými hody nebo slavnost Slabikáře.

„Rodiče navštěvují výuku učitelů nejen ve své roli, ale i v roli žáka nebo naopak učí téma, které znají a které chtějí předat žákům,“ popisuje možnosti, jak mohou rodiče vstoupit do života školy ředitelka. Rodiče jsou zváni na konzultace v modelu Žák-Rodič-Učitel, zástupci tříd se pravidelně (5x ročně) zúčastňují schůzek Klubu přátel školy a přinášejí pohledy rodičů na chod školy.

Ukázka z hodiny, kterou vedou rodiče. zdroj: web školy
Ukázka z hodiny, kterou vedou rodiče. zdroj: web školy

Co podle paní ředitelky Thumsové v komunikaci rodiny a školy nejvíc pomáhá? „Nejvíce pomáhá pozitivní přístup pedagogů. Překážkou jsou mnohdy nekritické nároky rodičů. Měli bychom je však umět pochopit a ukázat jim, jakým způsobem děti vedeme, proč to tak děláme a hledat společnou cestu,“ odpovídá.

Rada ostatním školám v přístupu k rodičům: „Pozvěte rodiče do školy a nechte je zažít pozitivní atmosféru školy, radost z úspěchů jejich dětí a hrdost nad tím, že své děti dali právě do Vaší školy.“

Rada rodičům v přístupu ke škole:“ Pomozte škole organizovat její akce, přijďte, sdílejte s námi naše radosti. Nechte své děti, aby si problémy řešily samy a byly za ně odpovědné.“

Profil školy v databázi včetně kritérií, která škola splňuje, najdete ZDE.

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.