Poradna: Kdo všechno může volit a být zvolen do školské rady?Dotaz: Může být zvolen do školské rady pedagogický pracovník z řad učitelek MŠ? Jsme spojená ZŠ a MŠ.

Zákonní zástupci jako pasivní voliči se účastní nebo neúčastní voleb?

Volí ředitel školy jako pedagogický pracovník?

Dotaz vzešel jako reakce na dřívější odpověď, kterou najdete ZDE.

Odpověď:

Dotaz č.1: Může být zvolen do školské rady pedagogický pracovník z řad učitelek MŠ? Jsme spojená ZŠ a MŠ.

Podle § 167 odst. 2 školského zákona volí třetinu členů školské rady pedagogičtí pracovníci. Třetinu školské rady zřízené při základní škole volí pedagogičtí pracovníci základní školy.

Školský zákon omezuje tuto skupinu voličů v tom, koho si za svého zástupce zvolí takto:

a) nemohou zvolit ředitele dané školy (§ 167 odst. 2 školského zákona),

b) nemohou zvolit osobu, která byla do školské rady jmenována zřizovatelem (§ 167 odst. 3

školského zákona),

c) nemohou zvolit osobu, která byla do školské rady zvolena jako zástupce zákonných zástupců nezletilých žáků (§ 167 odst. 3 školského zákona).

Dle § 167 odst. 3 školského zákona pedagogický pracovník školy nemůže být zvolen za člena školské rady této školy zákonnými zástupci nezletilých žáků a zletilými žáky a studenty ani jmenován zřizovatelem nebo ředitelem školy.

Odsud plyne: pokud je pedagogický pracovník základní školy zvolen do školské rady, pak pouze pedagogickými pracovníky základní školy.

Z uvedeného však současně neplyne, že pedagogičtí pracovníci základní školy jsou povinni volit zástupce pouze „ze svých řad“, tj. pouze jiného pedagogického pracovníka základní školy.

Pedagogičtí zaměstnanci základní školy mohou volit jako svého zástupce i jakoukoli jinou osobu (tj. i učitele mateřské školy), jestliže současně není některou z osob, které na základě § 167 odst. 2 a § 167

odst. 3 školského zákona zvolit nemohou (viz výše body a) až c)).

Dle mého názoru nelze vyvozovat předpoklad, podle kterého mohou pedagogičtí pracovníci základní školy volit své zástupce pouze ze svého středu, ani z ustanovení § 167 odst. 9 písm. f) školského zákona.

Dle § 167 odst. 1 školského zákona se při základní škole (jako druhu školy dle § 7 školského zákona) zřizuje školská rada. Školská rada se nezřizuje při mateřské škole (jako druhu školy dle § 7 školského zákona).

Dotaz č. 2: Zákonní zástupci jako pasivní voliči se účastní nebo neúčastní voleb?

Není jasné, co tazatel chápe pod pojmem „pasivní voliči“.

Dle § 167 odst. 1 školského zákona volí třetinu členů školské rady zákonní zástupci nezletilých žáků (resp. zletilí žáci). Uvedené právo je osobním právem každého zákonného zástupce nezletilého žáka (§ 21 odst. 1 písm. c) školského zákona). Odsud plyne, že zákonní zástupci nezletilých žáků základní školy se účastní voleb do školské rady.

Dotaz č. 3: Volí ředitel školy jako pedagogický pracovník?

Dle § 167 odst. 2 školského zákona volí třetinu školské rady pedagogičtí pracovníci. Ředitel základní školy je pedagogickým pracovníkem. Proto je i ředitel základní školy oprávněn volit zástupce pedagogických pracovníků do školské rady.

Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění

Na dotaz odpovídala PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph. D., Řízení školy

Poradnu Rodiče vítáni otevíráme ve spolupráci s časopisem Řízení školy a aplikací Magistr určenou pro ředitele škol.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Ivona Kobrová
Ivona Kobrová
7. 5. 2018 23:17

Jak často se musí konat volby do školské rady?Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.