Poradna: Může žák základní školy propadnout z hudební, výtvarné nebo jiné výchovy?Dotaz: Může být žák základní školy hodnocen na vysvědčení známkou 5 z výchovy? Můžou mít základní školy možnost takového hodnocení zahrnuty v klasifikačním řádu školy?

Odpověď:

Právní předpisy

  • zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění
  • vyhláška č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, v platném znění

V souladu s ustanovením § 15 odst. 3 vyhlášky č. 48/2005 Sb., v platném znění, se při použití klasifikace výsledky vzdělávání žáka v jednotlivých povinných a nepovinných předmětech stanovených školním vzdělávacím programem hodnotí na vysvědčení stupni prospěchu:

a) 1 – výborný,

b) 2 – chvalitebný,

c) 3 – dobrý,

d) 4 – dostatečný,

e) 5 – nedostatečný.

Uvedený systém klasifikace se vztahuje i na „výchovy“ (výtvarná výchova, tělesná výchova atd.) a může být zahrnut do pravidel pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků (klasifikačního řádu).

K odpovědi na dotaz doplňuji, že podle ustanovení § 52 odst. 1 školského zákona do vyššího ročníku postoupí žák, který na konci druhého pololetí prospěl ze všech povinných předmětů stanovených školním vzdělávacím programem s výjimkou předmětů výchovného zaměření stanovených rámcovým vzdělávacím programem a předmětů, z nichž byl uvolněn, pokud mu nebylo povoleno opakování ročníku podle odstavce 6 věty třetí.

To znamená, že do vyššího ročníku postoupí i žák, který z předmětu výchovného zaměření neprospěl (tj. byl hodnocen stupněm prospěchu 5 – nedostatečný).

Na dotaz odpovídala PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph. D., Řízení školy

Poradnu Rodiče vítáni otevíráme ve spolupráci s časopisem Řízení školy a aplikací Magistr určenou pro ředitele škol.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Gabriela
Gabriela
26. 5. 2015 14:39

Dobrý den, mohu se zeptat jaký je maximální počet zameškaných hodin na ZŠ? Jsem v 8. třídě a díky nemoci mám zameškáno za tohle pololetí 198 hodin, první ročník jsem již kvůli tomu opkovala, a naše škola na stránkách nic nepíše..Předem děkuji za odpověd‘.Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.