MATEŘSKÉ ŠKOLY v programu Rodiče vítáni! Změnou prošla i kritéria ZÁKLADNÍCH ŠKOLOd 8. 2. 2015 se do programu Rodiče vítáni mohou zapojit i mateřské školy – certifikace MŠ. Dosud byl program otevřen jen pro školy základní a osmiletá gymnázia.

Změnou prošla i kritéria a pravidla pro certifikaci základních škol.

Kritéria pro mateřské školy jsme vytvořili tak, aby odpovídala jejich práci a zaměření. Některá jsou podobná novým kritériím pro školy základní, některá jsou zcela odlišná.

U všech kritérií jsou doplněny vysvětlující komentáře. Tyto komentáře zpřesňují hlavní cíl, kterého má být naplněním kritéria dosaženo,  a doplňují pro něj konkrétní pravidla.

Obecným pravidlem, které je platné pro školy mateřské i pro základní školy, je to, že veškeré informace, deklarované u jednotlivých kritérií v certifikačním formuláři, musí být vhodnou formou  zveřejněny na webových stránkách školy. Je to z toho důvodu, že pro tým programu Rodiče vítáni jsou weby škol jedním z mála zdrojů informací, na základě kterých je možno ověřit naplnění kritérií, ke kterým se škola hlásí.

Další významnou novinkou, která rovněž platí obecně pro všechny, je přímé zapojení rodičů do procesu certifikace značkou Rodiče vítáni.  Školy a školky svůj záměr přihlásit se ke značce projednávají předem s rodiči a seznamují je s kritérii, která škola naplňuje. Tuto skutečnost škola umožňuje  týmu programu Rodiče vítáni prověřit přímo u zástupce rodičů. Proto jeho jméno a kontakty (email a telefon) uvádí (zapisuje) do identifikačních údajů o škole v certifikačním formuláři.

ilustrační foto. by Palmer House Photography (flickr.com) (CC BY-NC-ND 2.0)U tohoto závazného pravidla není důležité a potřebné, aby při škole působil oficiální zapsaný spolek (sdružení) rodičů, ale důležité je hlavně to, aby bylo zřejmé, že rodiče jsou pro školu partnery při jejím zapojení do programu Rodiče vítáni. Zástupci rodičů tak mohou být členové školské rady zvolení za rodiče, představitelé rodičovského spolku (sdružení) a nebo jiní, aktivní a spolupracující rodiče, kteří jsou ochotní se na takovéto spolupráci podílet.

Základní školy, které jsou již v programu Rodiče vítáni zapojeny, jsou držitelkami certifikátu značky pro ZŠ a mají jako svou součást i MŠ, dostávají nově možnost certifikovat svou školu se zvýhodněním. Budou-li chtít svou mateřinku certifikovat ihned, můžou tak učinit. Případně mohou vyčkat na svou pravidelnou recertifikaci a v tomto termínu připojit i certifikaci MŠ – bližší informace naleznete  zde.

Platnost certifikátu značky Rodiče vítání se v rámci nových pravidel nemění. Certifikát a značka programu Rodiče vítáni jsou škole propůjčeny vždy na jeden rok. Po uplynutí roční lhůty od certifikace musí škola projít procesem recertifikace (znovuposouzení a aktualizace předchozích údajů a stavu). Pakliže tak škola neučiní, ztrácí právo užívat značku Rodiče vítáni se vším, co k tomu náleží. V důvodných případech může být škole značka (a právo na ni) odebrána manažerem programu Rodiče vítáni.

Zda škola naplňuje daná kritéria neověřuje přímo  žádný hodnotitel, ale hlavním arbitrem pravdivosti je komunita kolem školy, rodiče, žáci a učitele.

Tým programu Rodiče vítáni prochází školou dodané podklady k certifikaci, porovnává je s údaji uvedenými na jejím webu a s obecně dostupnými informacemi, prověřuje stanovisko rodičů k certifikaci značkou Rodiče vítáni. V důvodných případech vyřazuje kritéria, která nejsou školou naplněna. Dále doporučuje a navrhuje školám další konkrétní možnosti rozvoje ke zkvalitňování jejich spolupráce a komunikace s rodiči. Na žádost rodičů či školy, případně z vlastního rozhodnutí, vstupujeme do konkrétních jednání a situací na školách, s cílem hájit principy a hodnotu značky Rodiče vítáni a napomáhat při vzájemné spolupráci a komunikaci mezi rodiči a školou.

 

 

 

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.