Týden otevřeného vzdělávání je tu! Hlasujte v soutěži!Prof. Jan Sokol o Wikipedii „pod orlojem“. První EduFórum v Ostravě o iniciativě a podnikavosti. Kognitivní robotika. Vzdělávání na více než 40 různých způsobů.

Týden otevřeného vzdělávání (Open Education Week) začíná už v pondělí 9. 3. Celosvětové kampaně se letos prostřednictvím EDUin účastní i ČR a bude to stát za to. V současnosti je v kalendáři akcí na webu Otevřené vzdělávání.cz více než 40 vzdělávacích akcí a další stále přibývají. Do soutěže Hledáme on-line vzdělávací zdroje je přihlášeno už na 60 zdrojů a přibyla nová cena: den v Seznam.cz.

Profesor Jan Sokol přijde do EDUpointu na Staroměstské náměstí povědět o svých začátcích wikipedisty a bude ukazovat seniorům, že právě práce na největší encyklopedii světa může být oboustranně přínosná. Historicky první EduFórum proběhne v Ostravě, kam přijdou lidé, které zajímá, jak pracovat s inovativním myšlením, s podnikavostí a se vším, co se rozvoje těchto oblastí týká. Kavárna Potrvá bude hostit prof. Jana Hlaváče z ČVUT, který přijde povídat o kognitivní robotice a úrovni, na jaké se věda a výzkum v této oblasti pohybují. Prozatím více než 40 podobných vzdělávacích akcí lze nalézt v kalendáři otevřeného týdne vzdělávání a další přibývají. Najdete v nich témata z filozofie, etiky, psychologie, ale i terénní sociální práce, matematiku pro předškoláky, ekologii, moderní dějiny a řadu dalších. Akce se konají v různých městech v ČR, např. v Jihlavě, Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Příboru… Velká část z nich bude streamována i on-line.

Právě teď probíhá hlasování v soutěži o otevřené vzdělávací zdroje. Vyberte ten nejlepší! ZDE.

Bez-názvu-11

Otevřené vzdělávací zdroje (Open Educational Resources, OER): Podstatou otevřeného vzdělávání je především princip volného a otevřeného sdílení. Volné a otevřené sdílení je v tomto významu chápáno jako neomezené, a to jak z hlediska jeho dostupnosti, to znamená bez bariér, tak také z hlediska svobody využívání, úprav a dalšího šíření. Ze své podstaty je jeho doménou internet, ale nemusí se omezovat pouze na něj. UNESCO vytvořilo svou vlastní platformu pro sdílení otevřených vzdělávacích zdrojů.

Zdeněk Slejška, ředitel EDUin, řekl: „Jsme rádi, že Týden otevřeného vzdělávání naplní svůj smysl. Například přednáška Jana Sokola, to je vlastně otevřené vzdělávání na druhou: naučit se pracovat s Wikipedií a přispět tak k rozvoji tohoto otevřeného vzdělávacího zdroje par excellence je přece geniální.“

Miroslav Parvonič, koordinátor otevrenevzdelavani.cz, řekl: „Dnes se v ČR velmi často mluví o otevřenosti veřejné správy, veřejných financí a dalších, ale v podstatě vůbec o otevřenosti vzdělávání. A přitom stejně jako v jiných oblastech, otevřenost do vzdělávání může přinést především vyšší efektivitu a kvalitu. Do týdne otevřeného vzdělávání se zapojilo mnoho zajímavých osobností s pestrou nabídkou aktivit a projektů. Doufáme, že budou skutečnou inspirací a výzvou pro širokou veřejnost.“

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.