iDnes.cz: Školáci fotící nevábné obědy poznali, jak dospělí reagují na kritikuV souvislosti diskuse o kvalitě jídla v brněnské základní škole, kterou rozpoutali dva školáci svými fotografiemi obědů ze školní jídelny, které nahrávali na facebook, si můžete přečíst dva texty dietoložky Margit Slimákové. V jednom z nich hodnotí složení jídelníčku dané školy (ZDE) a ve druhém popisuje, jak nedávná novelizace vyhlášky školám defacto brání v tom vařit dietně (ZDE). Článek vyšel 10.3. na iDnes (ZDE). Také bychom rádi připomenuli článek o britské žačce, která svými fotografie školních obědů rozpoutala diskusi o kvalitě stravování doslova po celém světě (ZDE).

V polovině února začali dva školáci z brněnské základní školy v Antonínské ulici fotit nevábná jídla ze školní jídelny a zveřejňovat je na Facebooku. Snímky zaujaly média, sociální sítě i Českou školní inspekci. Chlapci navíc od té doby zjišťují, jak dospělí reagují na to, když děti upozorní, že se jim něco nelíbí.

O problému s jídelnou mezi sebou ve škole mluví učitelé a žáci. Jenže navzdory řadě silných prohlášení, která se autorů fotografií – Sebastiána Antonína a Otakara Káni – přímo dotýkají, se s nimi zatím nikdo z vedení školy ani z jídelny nebavil.

Od vedoucí školní jídelny si přesto na webu Lidovky.cz například mohli přečíst obvinění, že fotky byly zmanipulované a jídelna zvažuje právní kroky kvůli poškození pověsti.

Starosta městské části Brno-střed, která je zřizovatelem školy, zase na svém facebookovém profilu napsal, že žádný problém neexistuje. „Nakonec se zjistilo, že fotografie, které byly podkladem pro novinový článek, vznikly během dlouhé chvíle dvou puberťáků, kteří smíchali přílohy různých jídel,“ zhodnotil starosta Martin Landa (Žít Brno) po návštěvě jídelny, kde se kritizovaná jídla vaří.

„Že jsme fotky zmanipulovali, nám před třídou vyčetla i jedna z učitelek,“ popisuje Sebastián Antonín.

Na názor chlapců ani jejich rodičů se ale nikdo neptal. Ani proto, aby se zjistilo, proč fotky zveřejnili.  Ani proto, aby upřesnili okolnosti jejich vzniku či případnou manipulaci. Tu přitom děti popírají. „Chtěli bychom, aby se jídlo zlepšilo,“ říká Antonín. (Chlapec je synem redaktorky MF DNES Kláry Kubíčkové. Redakce nicméně fotky a příběh zveřejnila bez ohledu na tuto skutečnost.)

Podle psychologa Václava Mertina z Univerzity Karlovy, který se zabývá pedagogickou psychologií či školním poradenstvím, přitom takové rozzlobené reakce dospělých napovídají spíše tomu, že sami mají máslo na hlavě. A že chtějí zabránit tomu, aby se o problému mluvilo.

„Děti mají právo vyjadřovat se k věcem, které se jich týkají. Jídlo, které jim servírují v jídelně, se jich jistě týká. A i když se dospělým nemusí zamlouvat způsob, kterým chlapci na problém upozornili, je to důkaz jediné věci – že jsme je my dospělí ještě nenaučili korektně kritizovat. Člověk se učí všechno, i správnou formu kritiky,“ upozorňuje psycholog Mertin.

Obědy fotil v době, kdy na ně nebyl přihlášený

S psychologem, přesněji řečeno školní výchovnou poradkyní, chce dění kolem obědů řešit i ředitel školy Leopold Trněný. Zveřejnění fotek totiž chápe jako pedagogický problém.

Potíž ale podle něj nespočívá v tom, co chlapci kritizovali a zda nemohou mít pravdu, byť třeba jen částečnou. Poukazuje hlavně na to, že mají Facebook, ačkoliv je jim teprve dvanáct let. Oba sice sociální síť používají po dohodě s rodiči, v jejích interních pravidlech se ale píše, že je přístupná až od třinácti let.

Problém je podle ředitele školy také v tom, že jeden z chlapců fotil obědy v době, kdy na ně nebyl přihlášený. „A podle školního řádu se ve škole nesmí fotit vůbec,“ dodává Trněný.

Při delší debatě o celé kauze se navíc pedagog sám od sebe zmiňuje o potrestání. Vzápětí dodává, že to rozhodně nemá v úmyslu, protože zveřejnění fotek chápe jako klukovinu.

 „Nechtěl jsem to s kluky řešit, abych nezasahoval do šetření školní inspekce. Potřebujeme si v tom sami udělat jasno a zaujmout stanovisko. Určitě se k tomu chystáme,“ vysvětluje ředitel.

Proč ale chlapci už od jarních prázdnin nepřímo čelí kritice školy, když si v tom sám ředitel i jeho zástupkyně Bohumila Borkovcová potřebují nejprve udělat jasno, to neumí ani jeden z nich říci.

Rádi by ale chlapcům vysvětlili, jak svůj názor příště vyjádřit lépe. „Když měli kluci problém s jídlem, mohli přijít za třídní učitelkou nebo za námi, máme i školní parlament. Nebo se na nás mohli obrátit jejich rodiče. Nic takového se nestalo, na jídlo si nikdo nestěžoval,“ říká Trněný.

Rodiče si na kvalitu jídla stěžovali už dřív

Problém s kvalitou jídla už se přitom na škole před třemi lety řešil i s rodiči žáků. Názor na výsledek se ale různí. Vedení školy tvrdí, že se vše zlepšilo, řada rodičů ten dojem nemá. „Syn mi říkal, že se nic nezměnilo. Pouze několik dní v jídelně visel leták o kvalitě školních jídelen v zahraničí, kde je to ještě horší,“ popisuje matka jednoho ze školáků, která si nepřeje uvést své jméno.

Schůzka s chlapci se podle Trněného uskuteční zřejmě tento týden. A zástupkyně ředitele se sejde i s rodiči obou žáků. Ti ji ale o schůzku požádali minulý týden sami, když viděli, jaké nepřímé kritice, náznakům a dohadům Sebastián s Otakarem čelí. „Chtěli jsme si vyjasnit situaci,“ říká matka Eva Káňová.

Na nic se dětí naopak nechce ptát šéfka školní jídelny Vlasta Machálková, která prohlásila, že děti fotky jídel upravily. „Budu to s nimi řešit, jen když se na tom domluvím s vedením školy,“ řekla Machálková a dál se o věci nechtěla bavit.

A jasno má i starosta Landa, který se na radnici dostal s uskupením Žít Brno – tedy s hnutím, které vzniklo jako satirická skupina kritizující bývalé vedení města. Problém se podle Landy nyní chlapců vůbec netýká, byť debatu odstartovaly právě jejich kritické komentáře na Facebooku. Podle Landy jde především o kvalitu jídla a dodržování norem.

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.