Extra třída: Žáci osmého ročníku pořádají v Robousích Přírodovědný denJiž tento čtvrtek, 21. května 2015, uspořádají žáci 8. ročníku Základní školy Bodláka a Pampelišky z Robous na Jičínsku Přírodovědný den. V jeho průběhu bude zpřístupněný přírodovědný park. Jedná se o projekt, který realizují žáci v rámci třetího ročníku programu Extra třída (ZDE). 

Přírodovědný parčík
Screenshot_1Jednou z charakteristik ZŠ Bodláka a Pampelišky je, že se zaměřuje na spolupráci se svým okolím. Škola sídlí v místě, které vybízí k vycházkám do přírody, hned za školou je les a rybník. Sami žáci tak při svých výletech zaznamenali, že kolem školy žije velká spousta živočichů, především ještěrek, motýlů či různých ptáků, a začali uvažovat o vybudování přírodovědného parku. „Dalším důvodem realizace projektu bylo, že přímé okolí naší školy bylo v nešťastném stavu a dětem se vůbec nelíbilo. Navíc to není příliš dlouho, co se naše škola do obce přistěhovala, a stále hledáme cestu, jak se sblížit s místními lidmi. Když se všechny tyto důvody spojily s šikovnými a schopnými dětmi, projekt byl na světě,“popisuje vznik stezky Jitka Odvárková, učitelka ZŠ Bodláka a Pampelišky a patronka projektu.

Pozemek za školou nyní navazuje na nedaleký lesík a vytváří tak prostor pro život řadě živočichů. Přírodovědný parčík co nejvíce využívá kombinaci rostlin, které zde již rostou, a rovněž podporuje rozmnožování celé řady hmyzu. Děti zde vybudovaly hmyzí domky, vyrobily ptačí budky, krmítka a pítka pro ptáky. Prostor oživily bylinkami a léčivkami tak, aby sloužil nejen živočichům, ale i obyvatelům při jejich návštěvách a odpočinku.

Přírodovědné dny pro veřejnost
Mladí realizátoři připravili pro obyvatele obce a žáky okolních škol cyklus přírodovědných dnů, při kterých budou pozorovat živočichy a rostliny v jejich přirozeném prostředí. První přírodovědný den, nazvaný Robouský motýl, proběhne jako soutěž družstev žáků z okolních škol ve čtvrtek 21. května. „Žáci budou poznávat motýly, jejich housenky a rostliny, kterými se housenky živí, poběží motýlí orientační běh, budou mikroskopovat a plnit spoustu dalších úkolů souvisejících se životem motýlů,“upřesňuje první veřejnou akci Jitka Odvárková. Druhý typ přírodovědných dnů pak bude zaměřen na širokou veřejnost, kde si budou moci zájemci na jednotlivých stanovištích prověřit své znalosti z botaniky, zoologie nebo geologie a dozvědět se spoustu nových poznatků.

Přírodovědný parčík, který děti vytvořili, plánují udržovat a dále rozvíjet. „V dalším kroku bychom chtěli upravit zbylou část zahrady tak, aby navazovala na parčík a vhodně ho doplňovala,“ komentuje rozvoj parčíku v budoucnu Jitka Odvárková.

O programu Extra třída 
Program Extra třída realizovaný Nadačním fondem Tesco ve spolupráci s obecně prospěšnou společností EDUin podporuje rozvoj dovedností dětí a zároveň pomáhá zlepšit život v jejich komunitě. Cílem programu je motivovat třídní kolektivy 7.- 9. Ročníků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií k tomu, aby realizovaly veřejně prospěšné projekty. V červnu 2014bylo vyhlášeno již třetí kolo tohoto programu. Celkem za dobu fungování programu byly rozděleny více než 2 miliony korun. Ve školním roce 2014/2015 bude realizováno celkem třicet tři projektů. Ty jsou zaměřeny na zvelebení okolí škol, mají v plánu kulturní nebo benefiční akce, podporu místních komunit, organizaci sportovních aktivit nebo podporu životního prostředí ve městě. Více informací o projektech nawww.extratrida.cz v sekci Galerie projektů.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.