Poradna: Když musí odejít dobrá učitelkaDotaz: Naše děti mají v 1.třídě skvělou paní učitelku, předpokládali jsme, že s nimi půjde až do 3.třídy jak bývá ve škole zvykem.

Ale před koncem školního roku jsme se dozvěděli, že musí skončit. Důvodem je nový školský zákon, který začal platit od 1.1.2015. I když je naše paní učitelka velice zkušená, tak bohužel nedokončila vysokou školu a k uznání praxe jí chybí 14 měsíců. Prosím existuje nějaká možnost, aby naše děti o paní učitelku nepřišly? Můžeme my jako rodiče v tomto směru něco podniknout?

Odpověď:

Je pravdou, že novela zákona o pedagogických pracovnících (nikoli novela školského zákona) s účinností od 1. 1. 2015 neumožňuje odborně nekvalifikovaným pedagogickým pracovníkům výkon přímé pedagogické činnosti ve školách a školských zařízeních.

Z dotazu současně plyne, že na paní učitelku nelze vztáhnout „výjimku“ dle § 32 odst. 1 písm. d) zákona o pedagogických pracovnících, dle které fyzická osoba, která nesplňuje předpoklad podle § 3 odst. 1 písm. b), může vykonávat přímou pedagogickou činnost po dni nabytí účinnosti tohoto zákona, pokud ke dni 1. ledna 2015 dosáhla alespoň 55 let věku a pokud vykonávala přímou pedagogickou činnost na příslušném druhu školy nejméně po dobu 20 let.

Dále konstatuji, že v případě učitele 1. stupně základní školy ředitel školy nemůže uznat předpoklad odborné kvalifikace za splněný.

Jak stanoví § 22 odst. 6 zákona o pedagogických pracovnících, právnická osoba vykonávající činnost školy nebo školského zařízení může zajišťovat výchovu a vzdělávání po nezbytnou dobu a v nezbytném rozsahu pedagogickým pracovníkem, který nesplňuje předpoklad odborné kvalifikace, pokud prokazatelně nemůže tyto činnosti zajistit pedagogickým pracovníkem s odbornou kvalifikací.

Jestliže škola může zajistit výuku odborně kvalifikovaným učitelem 1. stupně základní školy, musí tak učinit.

Pokud škola postupuje v souladu se zákonem o pedagogických pracovnících, rodiče žáků nemají možnost ovlivnit postup školy a „podniknout něco, aby děti o současnou paní učitelku nepřišly“.

ad zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění

Na dotaz odpovídala PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph. D., Řízení školy

Poradnu Rodiče vítáni otevíráme ve spolupráci s časopisem Řízení školy a aplikací Magistr určenou pro ředitele škol.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.