Poradna: Mohou rodiče z mateřské školy volit zástupce do Školské rady při základní škole?Dotaz: Kdo a jak může být volen při doplňujících volbách do školské rady za zákonné zástupce? Dva z rodičů se vzdali funkce. Jedná se o spojenou ZŠ a MŠ. Musí být volenou osobou za zákonné zástupce pouze někdo z jejich řad nebo to může být jakákoli osoba, která nemá v MŠ ani ZŠ děti, ale rodiče k ní mají důvěru, aby je zastupovala? Našla jsem na vašich stránkách, že v případě spojení ZŠ a MŠ jsou rodiče MŠ pouze pasivní voliči – znamená to, že mohou být voleni, ale sami volit kandidáta za zákonné zástupce nemohou, pokud zároveň nemají dítě v ZŠ?

Odpověď:

Do školské rady zřízené při základní škole mohou volit své zástupce pouze zákonní zástupci žáků základní školy.

Ustanovení § 167 odst. 2 školského zákona uvádí, že třetinu školské rady volí zákonní zástupci nezletilých žáků. Školský zákon nevymezuje okruh osob, které zákonní zástupci nezletilých žáků mohou volit. To znamená, že do školské rady zřízené při základní škole zákonní zástupci žáků základní školy mohou volit i jinou osobu než někoho ze svého středu (tj. i toho, kdo není zákonným zástupcem žáka základní školy).

Současně však musí být respektovány další omezující podmínky, které stanoví § 167 odst. 3 školského zákona:

a)        členem školské rady nemůže být ředitel školy,

b)        týž člen školské rady nemůže být současně jmenován zřizovatelem, zvolen zákonnými zástupci nezletilých žáků nebo zvolen pedagogickými pracovníky školy,

c)         pedagogický pracovník školy (v daném případě základní školy) nemůže být zvolen za člena školské rady této školy zákonnými zástupci nezletilých žáků.

 

zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění

Na dotaz odpovídala PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph. D., Řízení školy

Poradnu Rodiče vítáni otevíráme ve spolupráci s časopisem Řízení školy a aplikací Magistr určenou pro ředitele škol.

 

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.