Tisková zpráva: Rodiče se stále častěji obávají, že škola nepřipraví dostatečně jejich dítě na budoucí životPraha, 31. srpna – Nový průzkum mezi rodiči předškoláků a žáků prvního stupně ZŠ přinesl překvapující zjištění. Na otázky odpovídalo více než tisíc rodičů.
Průzkum ukazuje, že třicet procent českých rodičů považuje systém školství za špatný a je třeba ho změnit – z toho desetina rodičů sdílí názor, že dnešní standardní škola nepřipraví dítě na všechny výzvy, které přináší zrychlená doba, a tři procenta rodičů jsou přesvědčena, že je systém nutné zcela předělat.
Z průzkumu ale také vyplývá, že celá polovina rodičů nezná alternativy ke klasické škole a neumí se v případné nabídce dobře zorientovat. Zde jsou velké rezervy v přísunu kvalitních informací rodičům.
Přes 60 % rodičů si přeje pro své dítě individuálnější přístup zohledňující jeho schopnosti, úroveň znalostí a momentální zájem o danou problematiku nezávisle na předem daném rozvrhu. Rodiče míní, že dnešní ZŠ učí děti bez ohledu na jejich individuální potřeby a zároveň se domnívají, že odborníci nemohou přesně vědět, co budou děti v dospělosti potřebovat.
Moderní přístup ke vzdělávání je vidět i na počtu 46 % rodičů, kteří by preferovali věkově smíšené třídy, kde by žáci byli rozděleni podle zájmu a znalostí, nikoli podle věku.
Rodiče se domnívají, že jsou dnes děti připravovány na profesní život více, než byli oni sami. Také jsou více učeny touze po vzdělávání a samostatnosti. I tak by si přáli, aby se těmto dovednostem věnovala ještě větší pozornost. Pouze pětina rodičů vnímá dnešní běžnou základní školu jako místo, které umožňuje odhalit a rozvíjet individuální zájmy a talent dítěte.
Za lepší vzdělání pro své dítě je 56% rodičů ochotno platit tisíc a více korun měsíčně – zde je znatelné, že výše uvedené názory rodičů na potřebné změny jsou doprovázeny konkrétním odhodláním přispívat finančně nemalou částkou z rodinného rozpočtu.
Detailní výsledky průzkumu byly představeny na tiskové konferenci v pondělí 31. srpna 2015. Prezentace výsledků jsou ke stažení ZDE.

Průzkum realizovala agentura NMS on-line sběrem dat v Českém národním panelu v druhé polovině června 2015. V dotazníku objednaném klientem odpovídalo 1035 mužů a žen, kteří jsou rodiči alespoň jednoho dítěte ve věku od 2 do 11 let, žijící na území České republiky. 

Na přípravě průzkumu se podílely organizace dlouhodobě se zabývající vzděláváním v České republice: EDUin, Scio, Společnost Montessori, Unie center pro rodinu a komunitu a neformální sdružení pro individualizaci vzdělávacího procesu Vysněná škola.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.