Novinky.cz: Studenti soutěží o nejlepší vzdělávací projekt interaktivním příběhem Československo 38-89Dnes večer (8. 12.) proběhne slavnostní vyhlášení cen Eduína 2015. Následující článek, který vyšel 2. 12. na zpravodajském webu Novinky.cz (ZDE), informuje o finalistech soutěže. Informace o výsledcích najdete brzy na našich stránkách. 

Devět rozmanitých vzdělávacích projektů vybrala odborná porota do finále letošních cen Eduína. Projekty jsou zaměřeny na historii, mezigenerační setkávání, statistiku, čtení i fiktivní podnikání. Z nominovaných projektů může vybírat i veřejnost.

Soutěž organizuje obecně prospěšná společnost EDUin zabývající se vzděláváním. Porota při třetím ročníku soutěže vybírala ze 68 nominací.

Z projektů zaměřených na historii se do finálové devítky dostalo Československo 38-89: Atentát, výuková simulace kombinující prvky interaktivního komiksu a počítačových her.

Na jejím vzniku se podílely Filozofická a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd. Projekt už letos získal první cenu v mezinárodní soutěži Games Learning Society Showcase 2015 o nejlepší vzdělávací hru roku.

cs3889_1

Projekt využívá většina dějepisářů

Na výuku dějin dvacátého století je zaměřen také nominovaný portál Moderní dějiny.cz. Učitelům nabízí 1100 metodických materiálů a 700 souborů dobových pramenů. Je financován a rozšiřován bez podpory státu. Podle průzkumu ho využívá 90 procent učitelů dějepisu.

Do finále se dostala také mezigenerační setkání „Povídej”, program zaměřený na podporu vztahů mezi generacemi dětí a seniorů. Při společných aktivitách se setkávají děti z mateřských a základních škol a senioři z domovů nebo klubů.

Na seniory je zaměřena rovněž Akademie umění a kultury Prahy 15, která na ZUŠ Hostivař nabízí výuku umění vedle dětí i seniorům. Projektem se prý inspirují i další ZUŠ v Česku.

Pomoc při dyslexii

Technická univerzita v Liberci se mezi finalisty dostala díky své Dětské univerzitě. Talentovaní žáci základních a středních škol mají díky ní možnost vyzkoušet si zábavnou formou studium na vysoké škole a seznámit se s nejnovějšími vědeckými poznatky.

Mezi finalisty postoupila také aplikace Včelka, která zlepšuje úroveň čtení a pomáhá při obtížích včetně dyslexie, nebo program Gendalos podporující mladé romské studenty.

Lidé mohou hlasovat i pro českou mutaci mezinárodního programu JA firma, v jehož rámci si středoškoláci zakládají vlastní obchodní společnost. Se svým Minisčítáním, které prakticky přibližuje dětem sběr, zpracování a využití statistických dat, postoupil do finále Český statistický úřad.

Online hlasování o Cenu veřejnosti potrvá do 6. prosince. Slavnostní vyhlášení se uskuteční 8. prosince. Vedle Ceny veřejnosti bude udělena Cena odborné poroty a pořadatelé uvedou vybranou osobnost rozvoje českého vzdělávání do Auly slávy.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.