Aperio – poradenství pro rodiče, do konce března zdarma!V rámci projektu Stop diskriminaci na trhu práce probíhá v organizaci APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství osobní a telefonické sociálně-právní a psychologické poradenství pro stávající i budoucí rodiče. Podrobnější informace o projektu Stop diskriminaci na trhu práce si můžete přečíst ZDE

Rodiče si často neuvědomují, jak rozpoznat pro ně diskriminující, respektive znevýhodňující, situace na trhu práce nebo ve vztahu se zaměstnavatelem, a tak často nevědí, jak v takových případech účinně reagovat.

  • Věděli jste např. že jste-li rodičem dítěte do 15-ti let, máte zákonem danou možnost práce na částečný úvazek? (Pokud tomu nebrání vážné provozní důvody.)
  • Věděli jste, že máte právo na přestávky na kojení během vaší práce a nemusíte si je nahrazovat? (Pokud dodržíte mimojiné časové podmínky vztahující se k věku dítěte.)
  • Věděli jste, že jste-li těhotná a pracujete v prostředí, které by vám mohlo být škodlivé, zaměstnavatel vás musí převést dočasně na jinou práci, která je pro vás vhodná a při které můžete dosáhnout stejného výdělku jako na své dosavadní práci? Pokud by byl výdělek menší, řeší se to prostřednictvím vyrovnávacího příspěvku.

Nejen na tyto otázky můžete dostat odpověď v naší poradně.

Mezi nejčastější volající patří ženy-matky, kterým končí rodičovská dovolená. Měly by se brzy vracet do práce, ale zjišťují, že zaměstnavatel s nimi už nadále nepočítá, nebo jim nechce vyjít vstříc např. ohledně jejich přání a možnosti pracovat jen na částečný úvazek, atp. Dalším častým tématem jsou dotazy ohledně výpočtů dávek, otázky ohledně ukončení pracovních smluv. V neposlední řadě jde ve větším počtu o dotazy kolem sporů o děti, výpočtů výživného, atp.

O telefonické sociálně-právní poradenství je poměrně velký zájem. Ukazuje se, že bohužel platí, že bližší povědomí o právech, povinnostech, nárocích pro rodiče, ať už budoucí či stávající, není příliš velké. Potvrzuje se, že dokud se nás daná problematika netýká, nemáme důvod ji řešit, blíže se jí zaobírat. Jsou však chvíle, kdy je dobré vědět, kde jsou určité limity, ale i příležitosti plynoucí z našich povinností a práv. Právě v té chvíli Vám může pomoci telefonické poradenství.

Raději věci řešíte ve větším klidu a osobně? Pak je tu pro Vás osobní poradenství. To je rovněž poskytováno v oblasti právních věcí, můžete si však objednat také konzultaci s psycholožkou – např. na téma obtíží kolem návratu do zaměstnání, přípravy na pracovní pohovor atp. Na osobní poradenství je zapotřebí se objednat předem, pro objednané je k dispozici vždy příslušná odbornice (psycholožka, právnička) a to v úterý od 15 do 18h.

Chcete-li využít zmíněných služeb, zavolejte každé úterý a čtvrtek od 13 do 15h na telefonní číslo 774 722 153. Chcete-li se přímo objednat na osobní právní či psychologické poradenství, napište na mail klara.hakova@aperio.cz, případně si domluvte osobní konzultaci na výše zmíněném telefonu.

ZAVOLEJTE, PŘIJĎTE, NIKDY NEMUSÍTE BÝT SE SVÝMI STAROSTMI SAMI.

ilustrační foto by Dave C (flickr.com) (CC BY-SA 2.0)

 

 

——–

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

11

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.