MŠ a ZŠ Jiřice: Daruj škole knihuTenhle jednoduchý a funkční nápad na vybudování školní knihovničky z darů rodičů najdete na více školách. My jsme ho potkali na málotřídce v Jiřicích, kousek od Humpolce.  A dodáváme i malé vylepšení, s nímž jsme se setkali třeba na jedné soukromé škole v Říčanech.

Ten školní projekt se jmenuje Daruj škole knihu a je velmi jednoduchý. Škola, ta v Jiřících je málotřídka v malé obci, při nejrůznějších příležitostech žádá rodiče, aby škole darovali knížky, z nich jejich děti už „vyrostly“, které mají shodou okolností v knihovničce vícekrát, nebo naopak si o nich myslí, že je děti ve škole užijí více, než jedno dítě doma. Nebo, které třeba prarodičům zůstaly z jejich dětství. Na tyhle darované knížky pořídila paní ředitelka na chodbě skříň – knihovnu, odkud si je žáci mohou půjčovat o přestávce. Hned vedle je křesílko, kde se dá „zašít“ a číst, nebo si je i vzít domů. Jen si tu výpůjčku musí zapsat do sešitu u paní učitelky „knihovnice“.

Od běžné školní knihovny se to liší tím, že tyhle darované knížky nemusí procházet evidencí a účetnictvím, jsou dostupné na jedno sáhnutí a jsou posbírané napříč dějinami. Takže se tu potkáte se vším možným – chlapeckými romány z první republiky, naučnými encyklopediemi z minulého století,  dobrodružnými knížkami ze šedesátých a sedmdesátých let (určitě také pamatujete „kódovky“) i současnými dětskými „hitovkami“. Díky tomu takové nahlédnutí do knihovničky na chodbě, která se neustále mění, vždycky přináší nějaké překvapení. Jako motivace ke čtení a zájmu o knížky, je to prý výborné.

Někde tuhle metodu vylepšují tím, že každou knížku označí nálepkou, pro jaký věk se hodí. Některým dětem tahle orientace vyhovuje. A záměrně si vybírají knížky pro starší, jiní zase mají radši ty „dětštější“. Jestli chcete děti přitáhnout ke čtení, tohle je prý jednoduchá podpůrná metoda, která skoro nic nestojí, a ještě dáte rodičům pocit, že pomáhají škole.

DSC01525

Pro bližší informace se můžete obrátit na ředitelku MŠ a ZŠ Jiřice Ilonu Prokopovou, ilona.prokopova@seznam.cz

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.