Mluvme o migraci – cyklus seminářů pro zš i sš pedagogyŠkola by měla reflektovat aktuální témata současného světa, a to se týká i migrace a uprchlické krize. Stejně jako u dalších témat proto nabízí Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, pomoc pedagogům s tím, jak otázky migrace začlenit do výuky. Vyučující získají inspiraci na třech seminářích „Mluvme o migraci“, kde se setkají s odborníky i migranty.

„Jsme přesvědčeni o tom, že škola je místem, kde se mají žáci seznamovat také s aktuálními tématy současného světa, tedy i s migrační krizí. Je třeba jim nabídnout relevantní fakta, možnost ptát se a diskutovat. Jinak si budou utvářet názory a postoje jen na základě útržkovitých a často velmi zkreslených informací, které se k nim nahodile dostávají,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, který semináře pro pedagogy pořádá.

„Při přípravě seminářů jsme oslovili řadu pedagogů a ptali se jich, co by jim pomohlo při začleňování tohoto tématu do výuky. Na základě jejich odpovědí jsme do programu zařadili setkání s odborníky, kteří se migrací dlouhodobě zabývají, s experty na země, z nichž lidé často utíkají, a také přímo s migranty. Během workshopů vedených zkušenou pedagožkou a lektorkou budou simulovány situace, se kterými se učitelé ve třídách setkávají nebo setkat mohou,“ vysvětluje Karel Strachota.

​Výstupy ze semináře budou k dispozici i ostatním základním a středním školám a pedagogickým fakultám prostřednictvím portálu jsns.cz. Najdou zde sadu dokumentárních filmů k tématu, informační materiály zpracované formou otázek a odpovědí, aktivity do hodin, didaktiku a také videozáznamy z workshopů. Řada dokumentárních filmů, které přinášejí konkrétní příběhy lidí, je včetně výukových materiálů na portálu k dispozici již nyní v tematickém okruhu Migrace.

O semináře je mezi vyučujícími velký zájem. První se uskuteční v pátek 29. ledna (Langhans – Centrum Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha 1) a jeho kapacita je zcela naplněna. Zájemci pište na lenka.havlickova@jsns.cz. Další dva semináře se uskuteční 18. února a 15. března.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.