Poradna: Jak si poradit, když školy nepřijímají z kapacitních důvodůDotaz: Dobrý den, syna nepřijali z kapacitních důvodů na nespádovou základní školu, kterou navštěvuje jeho sourozenec a je nejblíž místu trvalého bydliště. Podala jsem odvolání, ale za týden je vypsaný zápis na jinou ZŠ, kde je volná kapacita-taky nespádová škola, spádová má naplněnou kapacitu.  Mám se zápisu zúčastnit nebo jen oznámit, že čekám na výsledek odvolání? (šance na přijetí- ne přijatých 11 dětí, z nich 2 žádají o odklad, z přijatých o odklad žádají 3 děti, o uvolněné místa se má losovat).Děkuji za odpověď , hezký den.

Odpověď:

Domníváme se, že nikde v legislativě není stanovena povinnost rodičů účastnit se pouze jednoho zápisu. Naopak velmi častou praxí škol je, že samy doporučují v případě kapacitních problémů rodičům účastnit se do zálohy ještě dalších zápisů na jiných školách. Pokud vás budou ochotni přijmout na více školách najednou, o tom, kam dítě nastoupí, rozhoduje zákonný zástupce faktickým zahájením školní docházky dítěte v konkrétní škole od 1. září. Je samozřejmě solidní, a školám to velmi usnadní praktický provoz, pokud dá rodič co nejdříve najevo ostatním školám své rozhodnutí k nim nenastoupit, aby nebyla zbytečně blokována kapacita a školy věděly, kolik dětí jim skutečně nastoupí a mohly plánovat příští školní rok.

O nástupu dítěte k povinné školní docházce v nespádové škole informuje povinně ředitel této školy ředitele školy spádové, kde se informace shromažďují a jsou centrálně předávány obcím, které střešně kontrolují, zda všechny děti škole povinné nastoupily nebo mají platný odklad. To je povinnost školy, o níž se rodič starat nemusí.

Ve vašem případě doporučujeme na nic nečekat a přihlásit dítě k zápisu i do další školy. Poté nezapomenout informovat všechny školy ochotné vás přijmout o rozhodnutí, kam dítě reálně nastoupí.

Na dotaz odpovídal Miroslav Hřebecký, EDUin

Poradnu Rodiče vítáni otevíráme ve spolupráci s časopisem Řízení školy a aplikací Magistr určenou pro ředitele škol.

 
DOPORUČENÉ ČLÁNKY


Líbil se vám náš článek nebo k němu máte co říct? Ohodnoťte ho a okomentujte. Budeme rádi za vaše postřehy a zkušenosti. Můžete ho i sdílet na svém facebooku.

Přihašte se přes facebook, twitter nebo Zaregistrujte se
0 0 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments


Pro komentování se přihlasteVyberte si,
jaké téma Vás nejvíce zajímá
a dejte se do čtení.

Články pak můžete dále filtrovat. Například dle
věku dítěte a jejich hodnocení.

Staňte se členem naší komunity.

Nechte si posílat ty nejzajímavější články ze světa vzdělávání
a odebírejte náš Facebook.

Buďte naší součástí.